Avrupa’da yeni göçün maliyeti: 2 milyon Ukraynalı bir süre göç edecek – Son Dakika Dünya Haberleri

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Müdürü Hans Kluge, bu kış Ukraynalı milyonlarca kişi için hayati tehlike olduğunu ve en az iki milyon kişinin göç etmek zorunda kalabileceğini söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü, Rusya’nın saldırıları nedeniyle Ukrayna’daki enerji sınırlarının hasar yollarına veya tamamen yok edildiğini, bu yükün azaldığını belirtti.

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de düzenlenen basın toplantısında konuşan DSÖ Avrupa Bölge Müdürü Hans Kluge, “Bu kış Ukrayna’da milyonlarca insan için hayati tehlike oluşturacak. Ukrayna’nın sağlık sistemini açmaya kadarki en karanlık günleriyle karşı karşıya. Yakıt, su ve elektrikten yoksun.Kısaca Ukrayna’da bu kış, hayatta kalmakla ilgili olacak” dedi.

İLAÇLAR DA TÜKENECEK

Avrupa'da yeni göçün maliyeti: 2 milyon Ukraynalı geçiş göçü olacak - 1

Ukrayna’daki bakımdaki doğumhanelerin kuvözlerine, kan bankalarının buzdolaplarına ve yoğun yatak solunum cihazlarına ihtiyacı olduğunu söyleyen Kluge, bunların gördüklerini elektriğe gördüklerini belirtti.

Donetsk’te 17 bin HIV hastasının hayatta kalmasına yardımcı olan kritik antiretroviral cihazların tükeneceğine de dikkat çeken Kluge, Donetsk’in Rus kontrolü altında olan bölgelerde acilen bir insani sağlık koridoru bileşenlerinde bulundu.

Kluge ayrıca, “2-3 insanları daha fazla insanı sıcaklık ve güvenlik arayışıyla evlerini terk beklediğini bekliyoruz. dedi.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *