Avrupa’da kokain salgını: Pizza siparişi gibi kolay – Son Dakika Dünya Haberleri

Avrupa’da adeta bir kokain seli yaşıyor. Avrupa, “Büyük gözlem kartları” için en kazançlı pazarlardan biri olarak yükselirken hükümetler yeterince önlem alamamakla suçlanırken polis tabloları çarpıcı bir gerçek ortaya çıktı.

Uyuşturucu bakımının WhatsApp ve Signal gibi mesajlaşma uygulamalarıyla sipariş topladığı ve bunları 20 dakikada kapıya götürdüğü tespit edildi. Başka bir ifadeyle, kıtanın bazı bölgeleri, pizza siparişi verir gibi kokain satın alabilmek mümkün.

ERİŞİM KOLAYLAŞIYOR

Avrupa'da kokain salgını: Pizza siparişi gibi kolay - 1
Uyuşturucu bağımlılarının yaşadıkları bir bölgede “Crackland” yazılı. Crack bir yakalama türü iken arazi İngilizce’de diyar anlamı geliyor.

Bu da daha şehirli kişilere ulaşmayı artırıyor. Fransız polis memuru Virginie Lahaye’e göre artık şehir “Nezih yerlerinde yaşayanlar” görmek için “Banliyölerdeki korkunç ve tekinsiz listeler” gitmek zorunda değil.

Paris görüşme ekibinin başı Lahaye, AFP’ye, “Tüketiciler bir platform üzerinden sipariş ettikleri gördükleri bir motosiklet kursunesine evi bir adam tarafından teslim etmeyi tercih ediyor.” dedi.

2021’DE 240 TON ELE GEÇİRİLDİ

Belçika federal polisi başkanı Eric Snoeck’e göre bu bir “Kokain tsunamisi”. Europol’e göre 2021’de 240 ton ele geçirildi. Bu, sadece on yıl önce ele geçirmeye göre neredeyse beşte birden büyük bir sahne.

Europol tahminlerine göre sokak geneli, Avrupa’nın kokain pazarının değeri 7,6 ila 10,5 milyar euro arasında.

2022 yılı henüz açıklanmadı ancak tahminler geçen yıl 300 tona yakın kokainin yakalandığı yönünde.

ÇETE BASKININDA ONLARCA KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Geçen kasım ayında Avrupa’da birçok ülkede kayıt işlemi düzenlendi. Toplamda 49 kişi gözaltına alınırken 30 ton fazla ele geçirildi. Europol çetesinin Avrupa’daki kokain ticaretinin üçüncü birini kontrol ettiğini belirtti. Polis çetesinin mesajlaşma uygulamasına sızdı.

Europol’ün desteğiyle İspanya, Fransa, Belçika ve Hollanda’nın da aralarında bulunduğu altı ülke operasyon noktası oldu.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *