Asya’nın en zengin ikinci kişisiydi: Servetinin yüzde 93’ünü kaybetti – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre emlak şirketi China Evergrande’nin başkanı Hui Ka Yan’ın servetinin net değeri yüzde 93 düştü. Bloomberg, bir zamanlar Asya’nın en zengin ikinci kişisi olan Hui’nin servetinin 2017’deki zirvesi olan 42 milyar dolardan yaklaşık 3 milyar yükünün düştüğünü belirtti.

Evergrande, 300 milyar ölümle Çin’in emlak alanlarının merkezinde yer alıyor.

Hui, kişisel servetini güç durumundaki şirketi desteklemek için kullanılan evleri ve özel jetlerini elden çıkarabilir. Ancak bu da yeterli olmadı.

Evergrande, alacaklılara, cihazlarına ve cihazlarına geri ödeme yapmak için aylarca nakit toplama çabasının ardından Aralık 2021’de ABD doları tahvillerini temerrüde düşürdü.

Geçen yıl, firma ön borç yeniden geçit planını sunamadı ve bu da gelecek hakkında daha fazla endişeye yol açtı.

Asya'nın en zengin ikinci kişisiydi: Servetinin yüzde 93'ünü kaybetti - 1
Evergrande’nin yaklaşık 200.000 çalışanı var, 2020’de 110 milyar dolardan fazla satış yaptı ve 280’den fazla şehirde 1.300’den fazla siteye sahip.

Analistler, Evergrande’nin görünümünün Çin’in emlak mülkü için daha geniş riskleri tetikleyerek ev sahiplerine ve daha geniş finansal sisteme zarar verebileceğinden uzun süreli endişelerini kaybederler.

MSK DA 182 MİLYAR DOLAR KAYBETTİ

Ancak son zamanlarda büyük bir servet kaybı yaşayan tek kişi Hui değil. Geçen ay Bloomberg’e göre Tesla, SpaceX ve Twitter’ın CEO’su Elon Musk, oğlu 1 yılda 182 milyar servetini kaybeden ilk kişi oldu.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *