Aşıda yan etki tartışmasına son noktayı koydular… CDC sonuçlarını açıkladı!

Oluşturulma Tarihi: 17 Ocak 2023 10:50

3 yılı aşkın süredir koronavirüsü ile mücadele eden dünya şimdi de Omicron alt tahmini XBB.1.5 için alarma geçmiş durumda. Dünya çapında vaka örnekleri artmaya devam ederken ABD’den aşıda yan etki tartışmalarına son noktayı koyan bir açıklama geldi.

2019’un oğlu Çin’in Wuhan’da ortaya çıkan koronavirüs (Kovid-19) dünya çapında milyonlarca yaygınlığa mal oldu.

Pek çok alışkanlığımızı geride bırakmamıza neden olan virüs tabiri caizse kabuk değiştirmeye devam ediyor.

Dünya çapındaki XBB.1.5 vakaları artarken aşıda yan etki tartışmasına son noktayı ABD’nin sonuçlarına göre en yetkili kurum koydu.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) ve Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), 65 yaş üstü artan inme riskli iddialarını küçük bir hücre altına aldı.

CDC ve FDA, yapılan incelemelerde Pfizer’in Kovid aşısı ile söz konusu risk ile sonuçların sonuçlarının var olduğunu açıkladı.

Washington Post’a konuşan bir FDA yetkilisi ‘Tüm bakank ve şu anda bunun gerçek bir güvenlik sinyalini temsil ettiğine dair hiçbir endişenin bulunmadığı’ dedi.

Söz konusu içeriğin 65 yaş üstü 130 sahibinin ABD’nin etkileneceği açıklandı.

Uzmanlar bunun aşı olanların yüzde 0,02’sini oluşturduğunun gökyüzü çizimi ve gerektirdiği bir anormallik’ değerlendirmesinde bulundu

koronavirüs salgınında 1 milyonun üzerinde ölüm ile can kaybının en çok yaşanan ülke sonuçları ABD’de Ocak 2023’te 396 saatten fazla Pfizer-BioNTech Covid-19 aşı dozu çıktı.

DOĞURGANLIĞI ETKİLEDİĞİNE DAİR BİR KANIT YOK

Geçtiğimiz dönemde BMJ Medicine’da yayınlanan bir aşıların doğurganlığı algısına dair bir belirti olmadığı algısına ulaşılmıştı.

Başka bir deyişle aşı karşıtlarının en gözde argümanlarından biri olan aşının doğurganlığı eski iddiası bu çalışma ile de çürütülmüştü.

Adet yükünün stres, kilo kaybı veya alımı, ve yoğun egzersiz gibi çeşitli faktörlerden etkilenebileceğinin gökyüzünü çizdiği uzman bir gün gecikmenin son derece normal akışının altını çizmişti.

AŞININ NET FAYDASI KANITLANDI

Öte yandan CDC aşılanmamış kişiler koronavirüsten ölme halinden 9 kat daha fazla olduğu izlenimine ulaşmıştı.

Johnson & Johnson aşısı herkese 100 bin kişide 0.23 ölüm görüldü. Bu oran aşısız yada takviye doz olmayanlarda 1.6 olarak saptandı.

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *