Arçelik’ten globak büyüme adımı – Teknoloji Haberleri

Arçelik, beyaz eşya deposundan Whirlpool’un Avrupa’daki satış üretim ve dağıtım iştiraklerini Hollanda’da kurulacak yeni bir şirket çapında bünyesine katacağını duyurdu.

YENİ ŞİRKETTE %75 ÖDEME

Arçelik ve yüzde 100 bağlı ortaklığı Ardutch BV ile Whirlpool Cooperation ve sahibi olduğu Whirlpool EMEA Holdings LLC arasında imzalanan anlaşmaya göre, her iki şirketi Avrupa’da faaliyet gösteren tüm bağlı ortaklıklarının payları Hollanda’da yeni kurulu şirket altında toplanacak. Arçelik iştiraki Ardutch, yeni şirkette yüzde 75 oran ile çoğunluk hissine sahip olacak. Nihai ortaklık oranı, sözleşmede belirtilmiş esaslara göre işleme konusu uzatma için hesaplanacak 2022 yılsonu FAVÖK ve net sabit kıymet değeri gibi finansal bilgiler ile işleme konu yayınlarının tarihindeki finansal tablolarındaki net borçluluk ve net işletme sermayesi işletmesi tahsil edilecek belirlenecek.

KONSOLİDE CİRO 6 MİLYON EURO

Bu yeni şirkete; Whirlpool’un İtalya, Polonya, Slovakya ve İngiltere’de bulunan 9 lokasyondaki 14 üretim tesisiyle 38 iştirakinin yanı sıra Arçelik’in 25 Avrupa iştiraki ve Romanya’daki 2 üretim tesisi de devredilecek. Avrupa’nın çeşitli bölgelerinde yaklaşık 20 bin çalışanı ve 24 milyon adet yıllık üretimi bir araya getirerek yeni şirketin devraldığı toplam konsolide ciro, iki şirketin 2021 yılı finansal bilgilerine göre yaklaşık 6 milyar Euro’yu buluyor.

“ÜLKE İÇİN DEĞER YARATACAK”

Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, “Ülkemizin en büyük topluluğu topluluğu olarak etki alanımızı İngiltere’den Hindistan’a, Güney Afrika’dan ABD’ye yayılan küresel ölçekte başarı hikayeleri ile bölgelereye devam ediyoruz. Bugün 38 farklı para biriminin kullanıldığı, 48 dilin konuşulduğu Koç Topluluğu şirketi, 150’den fazla ülke ihracat gerçekleştiriyor. Sektörün lider küresel oyuncularından biri olan Arçelik, Whirlpool’un Avrupa’daki işletmelerinin dahil olacağı bu yeni ortaklıkla hedeflerini çok daha fazlasını taşıyor. Koç Topluluğu ve Arçelik’in rekabet gücünü artıracak bu yeni geliştirmenin hem cihazın hem de makinelerimiz için çok büyük değer yaratacağına” inandırıcılığında bulundu.

“AVRUPA’DA LİDER BİR ŞİRKET DOĞUYOR”

Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu ise, “Topluluğumuz faaliyet gösterdiğimiz tüm alanlarda küresel ölçekte liderlik hedefliyor. Arçelik, globalleşme vizyonuyla hem topluluğumuza hem de uygulamaya örnek teşkilat eden öncü bir şirket. Arçelik ve Whirlpool’un Ar-Ge ve inovasyon yetenekleri, kullanıcı ürün portföyleri ve pazardaki birikimleri sahiplerine geniş seçenekler sunarken, endüstri tüketicilerine de katkı sağlayacak. Arçelik’in büyüme yolculuğunda önemli bir mihenk taşı olan bu adımın, küresel etki alanını genişleterek, başarılarına ivme kazandıracağına inancını” değerlendirmesini yaptı.

40 YIL BÖLGESEL KULLANIM HAKKI

Arçelik ve Whirlpool arasında imzalanan anlaşmaya göre yeni şirket, Arçelik’in çeşitli markaları ile konute geniş seçenekler sunan markalı ev aletlerinin (buzdolabı, çamaşır makinesi, elektrikli süpürge vb.) üretimini, satışını ve satış sonrası ofislerini gerçekleştirecek. Arçelik’in Avrupa’da faaliyet gösteren bağlı ortaklıklarına ait olan Grundig, Arctic, Elektrabregenz, Flavel ve Leisure markaları ile Whirlpool’a ait olan Indesit, Hotpoint, Ignis, Privileg ve Bauknecht markaları yeni kurulacak şirketin tasarrufuna gidecek. Bu yeni şirket, Arçelik’e ait olan Beko, Blomberg ve Altus markaları ile Whirlpool markasının bölgesel kullanım hakkı 40 yıl süre ile sahibi olacak.

Devir işleminin askıya alınması yasal onaylar ve çalıştırma koşullarının sağlanmasıyla 2023 yılının ikinci yarısı sona ermesi planlanıyor.

İki şirket ayrıca, Whirlpool’un Birleşik Arap Emirlikleri ve Fas’ta kurulu, Orta Doğu ve Kuzey Afrika (“MENA”) kiralama faaliyetlerinde bulunan iki iştirakinin tüm hisselerinin finansal tabloları üzerinden belirlenecek net borçluluk ve net işletme sermayesi düzeltmesine tabi olmak üzere 20 milyon Euro nakit bedel içeriği Ardutch tarafından satın alınmasına ilişkin ödeme alım satım sözleşmesinin altı hafta içinde imzalanmasında mutabık kaldı.

Arçelik’in dünyada 45 bin çalışanı, 30 üretim tesisi ve 53 üyesi 83 iştiraki bulunuyor.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *