Aralık ve ocak alacak doğalgaz faturaları ödenmeyecek mi? CHP’den iktidara doğalgaz faturası faturası

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, partinin MYK toplantısının ardından kameralar görüşmesinin ardından kritik açıklamalarda bulundu.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı.

Toplantıya ilişkin hüküm bulunan Parti Sözcüsü Öztrak, dün Kilis’teki Öncüpınar Sınır Kapısı bölgesi Suriye’nin karasallardan terörist atılan roketin gideceğini, bugün de Gaziantep Karkamış’ta roketli bir saldırı olduğunu belirtti.

Bu saldırıda hayatını kaybedenlerin ölümünde derin üzüntüyle öğrendiklerini ifade eden Öztrak, hayatını kaybedenlerin ölümüne CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat’ın yeğeni olduğunu söyledi. Öztrak, alıcılara Allah’tan rahmet, yaralara acil şifa diledi.

Enflasyonun bir eşiğinin halk düşmanı olduğunu, bu korkunç halk düşmanı karşısında 85 milyon kişinin ayakta kalma mücadelesinin sonuçlarını dile getiren Faik Öztrak, “Bugün Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi açıklandı. Son bir yılda girdi fiyatları yüzde 138 artarak tüm zamanların rekorunu kırdı. Bu dönemde mazot yüzde 236, gübre yüzde 227, yem yüzde 145, ilaç yüzde 111 zamlanmış.” diye konuştu.

Öztrak, kahvaltılıkların bile lüks olduğunu, yumurtanın tanesinin pazarda üç lirayı bulduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“Biz buradan aylar önce uyardık. ‘Yem maliyeti nedeniyle süt veren inekler, gebe hayvanlar kesime gidiyor’ diye bas korkuyork. ‘Süt üreticisini desteklemezseniz, Türkiye büyük bir süt kriziyle karşı karşıya kalacak’ dedik. Ne yazık ki yine haklı olarak çıktık. İşte sonuç orta, sütün litre fiyatı 20 lirayı aşıyor.Alelade bir kaşarın fiyatı 170 liradan başlıyor 250-300 liraya kadar çıkıyor.Beyaz peynirde de durum farksız.Sıradan bir beyaz peynirin kilosu marketlerde artık 100 liradan başlıyor.Darı pazarda kırıntı peyniri bile alamaz hale geldi. Peynirin fiyatı, eti solladı.Et üreticisi de dertli.Besicilerimizin kilosunu 110 liraya mal ettiği eti ancak 95 liraya satabiliyor.”

“AVRUPA VATANDAŞINA NE VERİYOR, NE YAPIYOR BİR BAKIVERİN”

Kara evin geldiği, evlerde soba ve kaloriferlerin yanmaya devam etmesini dile getiren Öztrak, geçen yıl bu kez 1000 lira olan eve gelen doğal gaz faturasının, bu sene 2 bin 620 lirayı beklediğini savundu.

CHP Sözcüsü Öztrak, uluslararası petrol fiyatlarının düştüğünü ama Türkiye’de pompadaki fiyatların hiç düşmediğini belirterek, Türkiye’nin üyesi olduğu Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı’nın (OECD) yorumlarına göre, Türkiye’nin, yüzde 146’lık enerji patlamasıyla OECD enerji tahakkümü sahibi ileri sürdü.

Asgari ücretinin yükünün boyutunun altına indirilmesini, insanların maaşlarıyla, ücretleriyle, aylıklarıyla bir şey alamadığını ve her gün ev sahipleri ile kiracıların kavgasını aldıklarını söyleyen Öztrak, şöyle devam etti:

“Şu kara kışın sona eren sakini bir nebze olsun rahatlatmak mı oraya? Daha önce söyledik bir kez daha söylüyoruz. Doğal gaz bulduğunuzu söylüyorsunuz, en azından iki ay doğal gazları vatandaşlarımıza bedava verin. Avrupa sahibine ne veriyor, ne yapıyor bir bakıverin.”

GELİR VERGİSİ DİLİMLERİNİN GÜNCELLENMESİ İÇİN KANUN TEKLİFİ

Enflasyonun en acımasız vergi olduğunu, yönetimi vergi dilimlerini değiştirerek maaş ve ücretlerden hassas vergileri giderek ileri süren Öztrak, “Emekçinin satın alma alma gücünü sürdüren güneşi eriyor ama daha fazlasının yarısını genişletiyor, şişirmenin kuşa çevirdiği ücretler, üst vergi dilimlerine giriyor. Hükümet, hayat pahalılığı altında ezdiği. Emekçiyi, yüksek vergi dilimiyle bir daha eziyor. dedi.

Faik Öztrak, CHP Grup başkanvekillerinin, yaşanan yüksek nüfuzu dikkate alarak mevcut gelir vergi dilimlerinin güncellenmesi için kanun indirimi sonuçlarını belirterek, bu tekliflere Meclis’teki tüm milletvekillerinden destek istediklerini söyledi.

“MISIR VE SURİYE İLE İLİŞKİLERİMİZ HIZLA NORMALLEŞTİRİLMELİDİR”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, yönetimin dış politika yönetimini de eleştirerek, “Mısır ile ilişkilerimiz, Suriye ile ilişkilerimiz, bölgeyle ilişkilerimiz hızla normalleştirilmelidir.” dedi.

Ukrayna’daki savaşın ardından bölgedeki dengelerin yükünü ifade eden Öztrak, “Askeri harekatın yanında diplomasi de önem kazanıyor. Yeni dengelerin gücünden, dış politikayı iç siyasete alet etme hovardalığına bir kez daha kaçmaktan başta diplomasi olmak üzere hareket etme zamanıdır.” şeklinde konuştu.

“ALLAH MEHMETÇİĞİMİZİN AYAĞINA TAŞ DEĞDİRMESİN”

CHP Sözcüsü Öztrak, açıklamanın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

“TSK, Irak ve Suriye’nin kuzeydoğu hava harekatı düzenledi. Pençe-Kılıç Harekatı için görüşz nedir?” soruya Öztrak, şu soruyu verdi:

“Terör bir insanlık suçudur. Her türlü terör eylemini ve terör terörü lanetliyoruz. Türk Silahlı Kuvvetlerinin teröre ve terör birimlerine karşı mücadelesini destekliyoruz. Maalesef siyaset değil.Milletimiz, herkes ne yaptığını zaten görüyor.Bir kez daha Irak ve Suriye’de Allah Mehmetçiğimizin ayağına taş değdirmesin diyoruz.”

ALTILI MASANIN CUMHURBAŞKANI ADAYI

Öztrak, “İYİ Partili Yavuz Ağıralioğlu, ‘Kılıçdaroğlu’nun adaylığından düşmanlıklarıyız’ açıklaması sona eriyor. Grup toplantısı sonrasında da ‘Kazanabilir ama seçmeden oy alamaz’ demişti.Değerlendirmeniz nedir?” sorusu üzerine, “Sayın Ağıralioğlu şahsi gidiş ifade etmişti. Hep söylüyoruz, bu konudaki karar altılı masadaki altı partinin sayın genel başkanları verecek. diye konuştu.

“İçişleri Bakanlığının gözetleme görüşmelerinde hükümetler Bakanı Sayın Süleyman Soylu, ana muhalefet liderine hakaret etti ve hakaretler yargıya kaldırıldı. Kılıçdaroğlu’nun avukatı 200 bin liralık dava açtığını duyurdu. Sizin bu konuyla ilgili bir değerlendirmeniz mi olacak?” Soruya karşılık da Faik Öztrak, şu uyarıları verdi:

“Meclis’te kendi bütçesi görüşülüyor. Atanmış bakan çıkıyor, bunlara cevap vermek yerine ana muhalefet partisi liderine ağzına gelen söylüyor. Ondan sonra da bütçe plan komisyonundan kaçıp gidiyor. Bu şüpheler kabul edilemez. Aslında bu fotoroman bakanın sözlerinin veriri 5 kuruştur. Bugüne kadar da bu kadarlık dava açmatı ama bunlarda 5 kuruşluk anlayış olmadığı artık ortaya çıkar.Bu sefer Sayın Genel Başkanımız anlayacakları dilden konuşmuştur.200 bin liralık davasını açmıştır.Belki biraz kendilerini düzen verirler.”

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *