Antalya’da 5.4 büyüklüğünde deprem! Oğul depremler…

AFAD Akdeniz’de Antalya açıklarında 5.4 büyüklüğünde bir depremin meydana geldiğini duyurdu. Deprem, Muğla ve çevre illerde de tısladı. Kandilli Rasathanesi ise depremin büyüklüğünü 5.7 olarak açıkladı.

AFAD düzenlemelerine göre saat 15:37’de Antalya Kaş’ta 5.4 büyüklüğünde deprem yaşandı. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü ise depremin büyüklüğünü 5.7 olarak açıkladı. Deprem Muğla’nın Marmaris, Bodrum ve Ula ilçelerinde de hissedildi. Derinliği 27.77 kilometre olarak depremde, ilk belirlemelere göre, herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı.

BAKAN KURUM’DE DEPREM AÇIKLAMASI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum: Akdeniz’de oluşan gelen, başta Muğla olmak üzere çevre illerden de hissedilen deprem nedeniyle şu ana kadar herhangi bir olumsuzluk yok. Ekiplerimizle takipteyiz. Tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun.

OĞUL DEPREMLER

Yaşayan depremlerin saatini ve büyüklüğünü anlık olarak takip etmek mümkün. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Bölgesel Deprem- Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi(BDTİM) tarafından depremlere aşağıdaki linkten ulaşıyor.

UZMANDAN AÇIKLAMA GELDİ

İzmir’deki Dokuz Eylül Üniversitesi’nin (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Antalya’nın Kaş ilçesi açıklarında meydana gelen 5.4 büyüklüğündeki depremi değerlendirdi.

Depremin, ‘pliny-strabo’ fayı adı verilen büyük geçmişte fay zonu üzerinde canlıya dikkat alıntısı Prof. Dr. Sözbilir, “Ulusal ve uluslararası sismoloji merkezlerine göre depremin boyutları 5.4 ile 5.9 arasında değişiyor. Bu zon, aynı zamanda Anadolu levhası altına dalan Afrika levhasının yırtıldığı yere karşılık geliyor. Son aylarda meydana gelen ve deprem fırtınaları şeklinde devam eden süreçte gerçekleşti. Bu yırtılma yeri, jeolojik olarak Ege ile Akdeniz’i birbirinden sonuncu sırada bitiriyor de ifade ediyor. Son 2 ay içinde Ege Denizi’nde meydana gelen depremlere karşılık verecek şekilde gelişmiş olmalıdır. Odak mekanizması çözümü sol yanal bir hareket gösteriyor. Bu deprem, Ege Denizi’ndeki stresi de belli oranda azaltmış olabilir” dedi.

DAKİKA DAKİKA SON DEPREMLER İÇİN TIKLAYINIZ

AFAD OĞLU DEPREMLER

Depremin üzerinden üç yıl geçti, o ilçede depremin bölümleri silindiİlginizi ÇekebilirDepremin üzerinden üç yıl geçti, o ilçede depremin bölümleri silindi

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *