Antalya’da 410 gram doğan bebek, 1,5 yaşında

23 haftalıkken 410 gram dünyanın gözlerini açtıktan sonra hastanede 120 günlük yaşam mücadelesini kazanan Selbi Asya Bulut bebek, 1,5 yaşına ulaştı.

Antalya'da 410 gram doğan bebek, 1,5 yaşında

Antalya’nın Manavgat ilçesinde yaşayan İbrahim (27) ve Canan Bulut (26) çifti, gittikleri doktor kontrolünde bir bebeklerinin büyümesini öğrenince büyük bir sevinç yaşadı.

Bulut çiftinin mutluluğu, bebeklerinin 23 haftalıkken 410 gram gövdesi, 27 santimetre boyunda dünyaya gelmesiyle tüyleri bir bekleyişe dönüştü.

Hayatta kalma olasılığı düşük görülen ve Selbi Asya adı verilen bebek, Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde yerleştirildi.

‘İnadına yaşam’ dedi

Uzm. İsmail Çetiner’in çiftleşmesinde yapılan, organ gelişimleri takip edilen Selbi Asya bebek, 120 gün sonra ağırlığı 1 kilo 800 gram, boyu da 45 santimetreye ulaşanca taburcu edildi.

Asya bebeğinin sağlıklı bir şekilde kucaklarına alan Bulut çifti, yaşamak için direnen bebekleriyle evlerine dönmenin mutlu olduğunu yaşadı.

Evde de bir arada bakılan Asya Boyu 1,5 boyunun ağırlığı 6 kilo 700 gram, boyu da 72 santimetreye ulaştı.

Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Servisi’ni Asya bebek ile ziyaret eden Bulut çifti, doktorlara teşekkür etti.

Antalya’da 410 gram doğan bebek, 1,5 yaşında ViDEO

Antalya da 410 gram doğan bebek, 1,5 yaşında #1

“Kızım bir avuç büyüklüğündeydi”

Baba İbrahim Bulut, AA muhabirine, kızının 4 aylık yaşam mücadelesinin kendilerinin için de çok zor geçtiğini söyledi.

Doktorlara minnettar kalacağını ifade eden Bulut, “Kızım bir avuç büyüklüğündeydi. ‘Yaşayacak mı?’ diye hep düşünceler içindeyken Allah bize kızımızı bağışladı. dedi.

“Hepsini atlattık, kızımız da çok sağlıklı”

Anne Canan Bulut da zorlu bir sürecin ardından kızını kucağına almanın mutluluğunu yaşadığını belirtti.

Kızını uzun süre kuvözde izlemek zorunda olduğunu anlatan Bulut, “Hepsini atlattık. Manavgat’tan haftada bir kent merkezindeki gardiyanları incelemek için anne sütü servise gönderin. Artık çok mutluyuz. Kızımız da çok sağlıklı.” kullanım kullandı.

Antalya da 410 gram doğan bebek, 1,5 yaşında #2

“400 gramlık bir bebeğe göre hiçbir pencere kenarı yok”

Uzm. İsmail Çetiner, Selbi Asya’nın yanında, annesinin yüksek göğsüne bağlı olarak erken olduğunu söyledi.

Türkiye’de bebeklerin yüzde 10’unun prematüre olduğu bilgisini veren Çetiner, Asya bebek de kuvözde görülmeyecek kadar küçüktü.

400 gramlık bir bebeğe göre hiçbir pencere kenarı yok. Anne hatları de bu dönemde çok önemli. Ailenin stres yönetimini de iyi yaptık, bebeklerimizi sağlıklı bir şekilde taburcu ettik.” diye konuştu.

Antalya da 410 gram doğan bebek, 1,5 yaşında #3

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *