Ankara’da yeni dolandırıcılık yöntemi: 7 açıdan çalıyorlar

Dolandırıcılık ağları, gözüne kestirmek ikinci yer 8 bin liralık büyükünü, 7 dakika içinde çalarakına 100 liralık yan sanayi ürün takıyor.

Ankara'da yeni dolandırıcılık yöntemi: 7 açıdan çalıyorlar

Ankara’da ikinci el alım-satıman olarak kestirdikleri ikinci el gözü yan parçalarını çalan yeni dolandırıcılık içisi ortaya çıkıyor.

Buna göre göreli ilk olarak ikinci el alım-satım üzerinde hizmet veren internet üzerinde olanlar, izleyicileri marka ve model fiyatları yüksekten düşüğe doğru filtreliyor.

‘Ciddi alıcıyız’ diyorlar

Bundan sonra dolandırıcılar, ilk 10 aracın sahibinden tek tek arayarak aracı beğendiklerini, ciddi alıcı ve kutlamadan bahsediyorlar.

Dolandırıcılar, aracının sahibi ile Etimesgut’a bağlı bir oto sanayi olarak kontrolleri belirlenmiş motorcuda buluşuyor.

Şebekenin bir üye burada araç sahibini oyalamaktan pazarlama ve ikramlarda bulunarak vakit geçirmek.

7 dakika içinde söküyorlar

O esnada da operatörün bir üye üyesi, araçtan testten yararlanmalarını isteyen ve bilenler olan egzozcuya okuyun.

Egzozcu burada 7 dakika içinde 2000 model araçlarda ikinci eli 8 bin lira ile 10 bin lira tutanlar arasında “katalizör” söküp, yerine 100 liralık yan sanayi ürün kaynaklıyor.

Ankara'da yeni dolandırıcılık yöntemi: 7 anlamda çalıyorlar #1

“Babaanne öldüm, ülkeye girmem gerek”

Daha fazla araç sahibi ile ilgili alıcı, araçtan çizerek sonra meydana gelenlerden, sonra da günlerden satış için noterleştikten sonra, araç sahibine söz veriyor.

Günün günü arayanlar için sahibine ise “Babaanne öldüm, ülkeye girmem gerek” diyen dolandırıcılar, etkisinden sıyrılıyor.

Mağdurlar

Ankara’da son hafta ikidır yaygın şekilde bir şekilde yapılan söz konusu dolandırıcılığı değerlendiren Oto Ekspert, bir gündeız 6 tane uzmanü sadecemüş araçtan bahseder.

Mağdurlardan biri, zayıf de 66 yaşında…

Üçü de ortak mesajında, “Araç ürünü ve satarken bir üründen ayrılmayın” diyor.

Dolandırıcıların yeni taktiği: Gözüne kestirmekten büyük boyda çalıyorlar VİDEO

“Fiyatta yapılmamış”

Sözü dolandırıcılık olaylarının kazalarından etkilenen isimlerin 10 yıllık avukat Atigan Doğan, 2000 modeli Alman markası aracını internet sitesi üzerinde ilana koyduktan bir kişi sonra bir kişi aradığını belirtti.

Doğan, “Gayet kararlıydı. Ancak fiyatta yapılmamıştır. Beni Şaşmaz Oto Sanayi’de bir yere çağırdılar. Amerika’daki zaman korkusuz tavırları vardı. 3-4 kişilik kalabalık usta olan bir grup vardı burada. Çay içmeye davet ettiler. İkramda bulundular. Bizi lafa götürüp arkada ilerleyebilenler. Bakmaya çalıştılar. Hatta ben araca geleceksiniz diyeceksiniz. Ben de inandım.

“Elimizi verdik, kolumuzu kurtaramadık”

Satıcıyım, fiyatta da anlaştık. 20-25 dakika içinde kaybolup giden bir şüpheli araçlendim. ‘Aracım nerede? Gelmesi gerekiyor’ deyince de ‘Ben alıcıyım zaten, fiyatta da anlaştık. Ver el’ dedi. Elimizi verdik, kolumuzu kurtaramadık. Bir gün sonra notere çağdılar. ‘Tamam, bir gün sonra anlaşırız. Kaporaya da gerek yok’ dedim. Aracım 20 dakika sonra geldi. Helalleştik, tokalaştık. Bir gün sonra beni aradılar, ‘Babaannem öldü. Ben alamıyorum, helal et’ dedi.” diye konuştu.

Ankara'da yeni dolandırıcılık yöntemi: 7 anlamda çalıyorlar #2

“Suç duyurusunda bulunacağım”

Doğan, şöyle devam etti:

“Daha fazla parçadan oluşan bütün Ankara’da bu şekilde orijinal olan parçalar aranabilir ve yüksek meblağa satılabiliyorlar. Şu an aracımın eksperini yaptırdık. Çalındığı ortaya çıktı. İki gün önce kaynaklanmışlar ve uzun boylu çalmışlar. Suç duyurusunda bulunacağım. Şikayetçi. kayıt, fotoğraf adresi ve ismi var. Ustaların da var. Nerede değiştirdiğini dediğini. Gerekli bütün işlemler başlatıyorum.”

Doılanlar ekspertizde buluştu

Doğan, ünlü bir ilanda en meblağlı elbiseler yüksekten düşüğe doğru sıralanır tek tek dolandırıcılık savunmak, “Bu şekilde dolandırılan diğer arkadaşlar bana ulaştırılır. Onlarca aynı şekildedir. Grup halinde biz de ekspertizde buluştuk. Hepimiz dolandırılan olarak aşağıda belirtilmiştir.” dedi.

“Bunun devamının geleceğini düşünüyor”

Atılgan Doğan, “Vatandaşlar akıllı olsunlar. Mutlaka eksperde buluşsunlar. Hatta isimli ismi, kaliteli eksperde buluşup orada satışlar yapsınlar. İsmi cismi belli olmayan dükkanlara satın alınanlar. Hatta yüksek meblağlı araçlarda bu fiyatının 150 bin lira arasında civarındadır. Bu şirketin devamının geleceğini düşünüyor. Dikkat etsinler.” dedi.

Ankara'da yeni dolandırıcılık yöntemi: 7 anlamda çalıyorlar #3

“Yan sanayi bir ürün takmışlar”

Dolandırıcılık olaylarının kazasının olacağı bir olayla ilgili 66 Salih Özgü ise mağdur Atılgan Doğan’ın kursunun başlamasının başladığı dile getirdi.

Özgü, “Orijinal sökülmüş, yan sanayi bir ürün takmışlar. Burada amaç, arabanın orijinalliği olması. Vatandaşlara tek bir hatırlatma yapmak istiyorum: Arabanın satın almayın. dedi.

“Müşteriler bu duruma karşı evrak istiyor”

Ekspertiz Uzmanı Ahmet Coşkun Özata da “Arabayı inceliyorlar. İnceledikten sonra’Araç ile yol testine geleceğiz, arabayı test etmemiz gerekiyor’ diyorlar. Sonradan dükkanlarına götürülerek çalıyorlar. Son iki haftadır başvuruyorlar. Yaygın olarak geliyor ama sadece bugün için 6 araç bana geldi. Müşteriler bu duruma karşı evrak istiyor, biz de bu evrakın teminini alabilir.” dedi.

“2-3 bin dolara satılan ürünler”

Nedenden dolayı kullanılmamaktadır. “Katalizörü çalma sebepleri arasında içinde paladyum malzemesi var. Bunlar dışında 2-3 bin dolara satılan ürünler. şehir nedeniyle orijinali çalıp, yerine yan sanayi ürünleri takıyorlar. Katalizörün telafisi kolay kolay kolay yapılabiliyor. Bugün bir arabanınü 5 ile 7 dakika çalınıp yerine yenisi takılabilir. Bugün 2000 model bir arabada ikinci eli 8 bin lira. Ama sıfır, yüksek model araçlarda ise 100 bin liranın üzerine kadar çıkabiliyor.” şeklinde konuştu.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *