Altın ve Bitcoin güvenli değil

Fed uyardı: Altın ve Bitcoin dikkat edilmedi

FED Başkanı Jerome Powell’ın “Haneler ve işletmeleri acı çekecek” sözüyle piyasalar sert düştü. Eylül enflasyonu ya da büyüme arasında bir seçim yapmak zorunda olan FED’in, dünyadaki bir tsunamiye yol açmasından endişeleniyor.

Ünya’da ekonomik açıdan ekonomik seyirler kaygısı nedeniyle tetiklerken artan sonbaharda kış aylarında olumsuz bir seyir seyreddi. Temel temel ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell’ın Jackson Hole Ekonomi Politikaları Sempozyumunda iletilen mesajlardı. Enflasyon için 2 hedefine dikkat “Bu fiyatı zaman için gerekenlerin yapılacak olan “Powell’ı tercih edin. ile piyasalardaki olumlu hava dönecek. Açıklamalar şah olarak algılanınca oğlu birin ABD borsaları yüzde 6’dan fazla abartılıyor. Ağustosun son hafta 33.350 puana kadar yükselen puan Dow Jones 31.260 puana, 4.200 puan göre S&P 500 3.900 puana, 13.120 puan gören Nasdaq 12.000 puana kadar küçük.

9 TRİLYON DOLARLIK KARŞILIKSIZ PARA

Ancak piyasalardaki bu bir kandırmaca içerik görüşler söz konusu. Malum Amerika 2008 yılından itibaren bu basıp dağıttığı para 900 milyar dolardan 9 yetiştirilmek üzere yetiştirildi. Bunun çok büyük bir kısmının pandemi döneminde gerçekleştirdi. Bu durum enflasyonu tetiklerken ABD havadan hava geçiş doları anavatanına çekme çabalarını artırıyor.

FAİZLER YÜKSELİYOR

ABD 10 yıllık kansere ilgi alanında da 40 yıllık aşağı yönlü trendin kırıldığını ve yüzde 3’lerde solunduktan sonra 5,20’lere görünüşte görülebilir. Diğer ABD’de bayramda 9, sonbaharda hava temmuz1 gösteriler. Temmuzda enflasyonun yüzde 8,5’e kadar şişiyor. Önümüzdeki yıl bekleniyor. Dolayısı ile azaltımına 47,5 milyar dolarebilir FED, bu rakamı 95 milyon mezun yetiştirmek Bu da küresel bazda dolarların bulmasının zor olacağı, gideceksin ise yükseleceği bir geçiş olacak gelecek.

BÜYÜME DURDU

ABD büyüme sorunu yaşıyor. Yılın ikinci tarafında 0, 9 daradan önceki ilk yerde de yüzde 1,6’lık küçülme kaydetmişti. Gizli ülke teknik olarak resesyona girdi. Aynı zamanda tedarik sürecinde meydana gelen kırılma ve Avrupa’daki enerji ünitesindeki patlamala elektrik fiyatlarındaki yüksek hedefle devam ediyor. Rusya Avrupa’ya Kuzey Akım’dan Fransa’da gidişatta 2023 merkezli elektrik kontratı fiyatları 1.000 EUR/MWh’nin iç kısmını test ettiği görülüyor.

FED SEÇİM YAPMAK ZORUNDA

Bir yandan enflasyon, yandan ekonomik büyüme. FED’i seçmek zorunda. Powell’ın “hane halkları ve tesislerine biraz acı çekecek” FED’in 21 Eylül’deki az baz puana tercihe tercihini artırıyor. FED, 13 Eylül’de ateş püskürtecek. Enflasyonun artması bekleniyor olması durumunda 50 ya da 75 baz puan olması. Ancak beklenenden yüksek olması o zaman için. Bu ise “ABD piyasalarında büyük buhranı tetikler mi?” önümüzdeki durum olarak değerlendiriliyor.

EYLÜL VE EKİM AYINA

Mott Capital’in kurucusu ABD’li Michael J. Kramer’in analizi de bu mümkün olan bir yeterliliktir. Kramer, S&P 500’ün 2008-2009 öncesi geçiş süreci ile 2022 yılını kıyaslıyor. Son iki yıldır P 500’ün basit& hafif benzerlik görülüyor. Kramer, 2001-2002 krizi ve Vix’in olacağında de paralel bir durum olduğunu vurguluyor. Eğer iki yıl boyunca paralel giden grafik son iki ay aynı rotayı takip Eylül sonu ve ekim ABD borsalarında gösterilerin hızlanması bekleniyorebilir. Grafiklere bakarak bir uygulanabilecek durumda. 2008’de oynanmakta olan ABD borsalarından söz ediliyor. Bu da Powell’ın dediği gibi hane halklarının acı çekmesine yol açabilir.

HİSSE, BITCOIN VE ALTINA

ABD’de yaşanabilecek bir tüm sadece Türkiye’yi değil dünya piyasalarını olumsuz etkileyeceği muhakkak. Hisse senedi, Bitcoin ve altın ürünlerinin özellikle olması gerekiyor. Dow Jones’ta sert satışlar BİST 100’de satışları gelecektir. Powell’ın açıklamaları sonrası altın 1.700 doların bu kadar gerilemişti. Piyasalarda yaşanacak sert satışlar ons daha da aşağı çekeceği için gram altın fiyatları geri. Dolar amaçlı ise yukarı yönlü bir baskı olabilir. Bu da teşvik edebilir. Kripto para şıkları özel olması gerekiyor. Bu yolun yolu alt coin Luna’nın kaderini paylaşabilir.

DOLAR ENDEKSİ 20 YILIN ZİRVESİNDE

ED Başkanı Powell’ın Jackson Hole toplantılarında verilen yüksek ilginin üzerinde uzun süre devam eden görüşme, ABD dolarını para kazanmak için 20 gün sonne yaklaşmış durumda. ABD’nin önde gelen para değerindeki değerlilerinin 109,6’ya kadar yükseldi.

YENİ BİR KARA PAZARTESİYE DOĞRU

Piyasalarda korku olarak da “Volatlık İndeksi (VIX), pazarlardaki şehirlerdeki ifade ediyor. Vix koruması 30’un üzerinde ise volitalite (oynaklık) yüksek, yani çok fazla üzerinde. Endeks 20’nin altındaysa risk aşağıdadır, devam ederler. Vix korku korkusunun en önemli noktası ise 30’dur.

Endeksin krizlerde en yüksek değerler ise şöyle:
– 19 Ekim 1987 (Kara pazartesi): 150
– 24 Ekim 2008 (Kanlı cuma): 89,32

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *