Altın kalpli okuyucularıma… – Murat Muratoğlu

Murat Muratoğlu

İstek parça çalıyorum bugün… Altın yaz… Yaz Altın fiyatlarını… Hikaye Türk Halkı İçindeki olan aşk… Aslında altın hiç kazandırılmadı ama her daim kazandırmış gibi yaptı.

Altın alanlar, dolardaki yükselmeden dolayı Türk Lirası bazında paralarını ikiye katladılar. Dolar durunca dizi da durdu. Nitekim altın alan aslında dolar alıyordu.

★★★

gram altın, dolar ve ons fiyatının çarpımı ile fiyatlanırken şimdi bunun dolar ayağı aksıyor. Altının ons fiyatı da yerinde diyor.

Oysa Türk Lirası karşısında fiyatını katlamayan ne kaldı ki?

aslında vatandaş ne yapsın ki elinde üçbeş kuruş parasını? Türk Lirası’nda tutsağ ağustos sonrasında asfalta yapışmış dondurmanın akıbeti sizi bekliyor…

“Darphane Altın Sertifikası” Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladı. 5 ton altın orası 500 milyon adet Altına Dayılı Darphane Sertifikası işleme açıldı. Alınır mı?

Darphane tarafından saklanacak. İşlem kolaylığı var. İsterlerse altın sertifikasının karşılığı olan altınları Darphane’den fiziken teslim alabilecek. Gayet güzel… Belki bir miktar paranın yastık altına gitmesini engeller. İyi düşünülmüş.

★★★

Enflasyon artacak, altın sağlığına. Pandemi patlayacak altın sağlığına. Savaş çıktı altın değerleri. paralara güven kayboluyor, altın değerinde… İşler iyiye de ev sahibi de gitse, altın değerinde. Herkes alsın, herkes kazansın…

Peki o zaman şeytan ahmak kim? Göz göre göre para kazanmak istemeyen kim? Bu yetki elinin tersiyle öğe kim? Herkesin öğrendiğini bilmeyen kim? Neden böyle yapıyor?

★★★

Altın’ın en büyük düşmanı faizlerdir… Faiz olunca para getirilmesini sağlar, altın aval aval bakar. Analistlerin genel kanısı paralar değer kaybıken yani girişimist bir ortam varken altın artar.

Maalesef o da doğru değil! IMF bir araştırma yaptı, altının teoride İktidar ile ilişki pratikte çıkmadı… Zira iktidar yükseliyorsa faizler de yükselir bu da altının tadını çıkarmak kaçırır. Öyle oldu.

★★★

Peki altın gider mi? Buradan mı alınır? Maalesef altının kaderi üç beş büyük parasal para elinde… Bütün piyasayı birleştirmek, tersine çevirmek için para kazanıyorlar. Nasıl?

Yılda yaklaşık 3.500 ton altın üretiliyor… Yani yaklaşık 200 milyar altın çıkartılıyor… Peki, altın dünya piyasalarında ne kadar alınıp satılıyor… Ortalama 150 milyar dolar bir günde! bunun anlamı 10 günde 7,5 yıllık altın üretimi alınıp satılıyor.

Anlayacağınız fiyat arz-talep ile değil kağıt üzerinde belirleniyor.

★★★

Demek ki onların altında para kazanmak için illa tahrik gerek yok. söyleyerek bir sallantılı ortamda onlar yetiyor. En kısıtlanabilir herkesin alabileceği fiyatlar… Katılımcı ne kadar fazlaysa bu iş o kadar para yapar. Yine de zaman geliyor sanki… Dolar, Türk Lirası karşısında ucuz kaldı. Altın da iki-üç ay sonra hareketlenmeye başlasa… Faizden daha çok kazandıracağı aşkar. İzlemekte fayda var.

Murat Muratoğlu Murat Muratoğlu Tüm Yazıları için tıklayın

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *