Altılı Masa’dan anayasa taslağı: 100 madde çalıştırma

Altılı Masa’nın haftaya açıklayacağı “Anayasa Taslağı”nın önemli ürünlerine ulaşıldı. Taslakta, ifade ve basın özgürlüğü, AYM üye seçimi, laiklik, YÖK’ün cezaları ve yargı ile ilgili 100 maddede değişiklik yer alıyor.

Altılı Masa'dan anayasa taslağı: 100 madde çalıştırma
Fotoğraf: DepoPhotos

Abone ol

Google Haberleri

CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, DEVA Partisi, Gelecek Partisi ve Demokrat Parti’nin oluşturduğu Altılı Masa’nın üzerinde oluşturduğu anayasa taslağı netleşmeye başladı. Hazırlanan taslağa göre mevcut anayasadaki 100 civarındaki madde değiştirilecek.

Cumhuriyet’ten Sertaç Eş’in haberine göre; Değişikliklerin yapılacak sınıflandırmaların içeriği, liderlerden daha önce ortak imzalar için güçlendirilmiş parlamenter sistemin geçişini öngören Bilkent Deklarasyonu ile çelişmiyor. Anayasa kutlamasıyla özgürlüklerin kısıtlanmasını öngören maddeler yeniden düzenleniyor. Bu kaçışlar, toplanma ve gösteri yapma özgürlüğü, ifade özgürlüğü ve basın özgürlüğünün sonunda engelleniyor.

Anayasanın laikliği düzenleyen 24. madde üzerinde yapılanmayı sürdürmek, ‘dokunulmaması’ yönündeki görüş ağırlığı kazandı. Ancak bu maddeye ilişkin son karar liderlere bırakıldı. Cumhurbaşkanlığının yetkileri bu kullanımlarda önemli ölçüde kısıtlanıyor.

Taslakta Anayasa Mahkemesi Başkanlığı seçimi de yeniden düzenleniyor. Cumhuriyetin bu kuruma yaptığı üye atamalarındaki yetkiler kaldırılıyor. Atama yetkisinin yalnızca Türkiye Barolar Birliği kontenjanından gelen üyelerin ataması ile sınırlandırılıyor. Hâkimler Kurulu ve Savcılar Kurulu askerleri atanma yetkileri Meclis’e götürülüyor. Meclis’te yapılacak seçimler de ‘kısıtlı nesnelerin inisiyatifine’ bırakılmıyor. Çok adaylı seçimlerin yapılması seçime getiriliyor, katılım artırılıyor. Siyasi partiler AYM ve kurullara aday gösteremiyor. Burada, mevcut sistemden eskiye dönme yönünde bir beklenti ve eleştiri vardı. Taslakta eskinin eksikleri ve zayıflıklarının da muhafaza edilmesi hedefleniyor.

YÖK KALDIRILIYOR

Ayrıca zorunluta, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) kaldırılıyor. Yerine bilimsel, idari ve mali özerkliği oluşturulmuş üniversiteler arasında eşgüdümü sağlamayı amaçlayan bir kurul sanılıyor.

HÜKÜMETİN KURULMASI SÜRECİ KOLAY, DEVRİLME SÜRECİ İSE ZORLAŞTIRILIYOR

İstikrarsızlığın yansıması olarak görülen ve parlamenter sistemin en çok eleştirilen konusu olan yargılamalar konusunda hakimiyetin bu kozun alınması için anayasada önlem alınıyor. Buna göre anayasaya ‘Yapıcı kurucu mirasçılık oyunu’ işleniyor. Buna göre yönetim süreci kolay, devrilme süreci ise zorlaşıyor. Hükümet hakkında gensoru verebilmek için yeni yönetimin nasıl kurulacağı konusunun garanti altına alınması düzenleme getiriliyor. İspanya, Almanya, Belçika gibi ülkelerde uygulanan bu yöntem, yüküta da yer alacak.

HSK İKİYE BÖLÜNECEK

Sürüm bölümlerindeki önemli alanlardan biri de yargıç. Buna göre mevcut Hakimler ve Savcılar Kurulu; Hâkimler Kurulu ve Savcılar Kurulu olarak bölünecek. Hâkimler Kurulu’na adalet bakanı ve yardımcısının katılımı olmayacak. Bakan ve yardımcısı Savcılar Kurulu’nda yer alacak. Ayrıca yargının savunma kurumu da anayasada güçlendirilmiş bir şekilde yer alacak.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *