Almanya’dan ‘U’ dönüşü… Ve Berlin Ukrayna seferlerini açıkladı!

Oluşturulma Tarihi: 23 Ocak 2023 08:37

Dünyanın gözü kulağı aylardır Ukrayna’dan gelen seferler… 2023’e hızlı bir giriş yapan savaş son sürat devam ederken Almanya Ukrayna seferlerini açıkladı. Dünyanın merakla beklediği açıklama Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock’tan geldi.

Geride bıraktığımız 2022 Şubat’ta başlayan savaş 2023’te de hız kesmeden devam ediyor.

Savaşın ilk günlerinden itibaren Kiev’i hedef alan ancak haftalarca süren kuşatmaya rağmen kenti düşüremeyen Rusya hedefini doğuya çevirmişti.

Ülkenin doğu bölgelerinde yoğunlaşan savaş can almaya devam ederken Ukrayna Batı’dan gelen silah yardımı ile direnişini sürdürüyor.

Ukrayna’nın acil olarak beklenen Alman yapımı tanklar ile ilgili Berlin’in nefret ettiği tepkilere neden olmuş, Almanya, Ukrayna’ya tank gönderme isteksizliği nedeniyle tepkiyle karşı karşıya kaldı.

Almanya’dan konu ile ilgili ‘U’ dönüşü olarak nitelendirilen bir hamle geldi.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Berlin’in Leopard kuruluşunu dünyaya duyurdu.

Baerbock, Polonya’nın Ukrayna’ya Alman menşeli Leopard tankı sevk etmek istemeksi halinde buna karşı çıkmayacaklarını belirtti.

Alman bakan bir muhabirin Polonya’nın Ukrayna’ya Leopard tankları teslim etmesi halinde ne düşündüğünü sorması üzerine şu uyarıyı verdi;

‘Şu anda bu soru sorulmadı ancak sorulsaydı buna engel yönetimik.’

Alman basını bu açıklamayı ‘Berlin yeşil ışık yaktı’ şeklinde yorumladı.

RUSYA’DAN UYARI: FELAKETE NEDEN OLUR

Öte yandan Rusya Federasyonu Federal Meclisi’nin alt meclisi olan Rusya Devlet Duması’nın Başkanı Vyacheslav Volodin, ‘Kiev ülkelerine saldırı silahlarının dağıtımı küresel bir felakete yol açacak’ dedi.

Resmi Telegram hesabından açıklama yapan Rusya Devlet Duması Başkanı Volodin, ‘Washington ve NATO ülkeleri şehirleri vurmak için kullanılacak silahları yayarlar ve tehdit ettikleri gibi topraklarımızı ele geçirmeye çalışırsa, bu güçlü daha silahları kullanarak misilleme önlemleri alınmasına yol açacaktır’ kullandı.

Volodin, Avrupa ülkelerinin milletvekillerini ve ABD Kongre üyelerini ‘İnsanlığa karşı sorumlulukların düzenlemeleri varmalılar’ diyerek uyardı.

‘DÜNYAYI KORKUNÇ BİR SAVAŞA SÜRÜKLÜYORLAR’

ABD ve Avrupa Birliği’nin dünyası ‘korkunç bir savaş’ sürükleyici olduğunu söyleyen Volodin, ‘Washington ve Brüksel, kararlarıyla dünyayı korkunç bir savaşın sürüklüyor. Yalnızca Kiev rejimi tarafından kullanılan askeri ve kritik altyapıya yönelik saldırıların gerçekleştirildiği askeri harekattan tamamen farklı bir savaş’ diye konuştu.

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *