Almanya’dan 65 milyar Euro’luk yardım paketi

Almanya’dan 65 milyar Euro’luk yardım paketi

Alman hükümeti, büyük ölçekli ve geniş kapsamlı yatırımları korumak için 65 milyar Euro’luk yeni bir paketi açıkladı. Açıklama Rusya’nın Kuzey Akım boru hattından Avrupa’ya gaz kesilmesinden kısa bir süre sonra açıklandı.

Konuyla ilgili talimat ile ilgili eğitim Almanya Başbakanı Olaf Scholz Rusya’nın enerjisini sağlam bir şekilde tanımlayacaktı.

Söz konusu 65 milyar Euro’luk paketi yoğun enerji kullanan 9000 işletmeye 1.7 milyar Euro’luk enerjide yardımda bulunulacak. Enerjinin kazançlarından ek vergi alınacak ve elde edilen ‘çift haneli’ milyar Euro’luk gelir faturalarının ödemesi için destek olaraka aktarılacak.

Bunun üzerine temel enerjiden yararlanan enerjiye tavan ücretlendirecek.

EMEKLİLERE 300, ÖĞRENCİLERE 200 EURO DESTEK

Hükümet daha öncedena 300’er parayla ödemesi. Son paketle bu yardımın kapsamı genişletilecek. Emeklilere 300, ise 200’er Euro’luk tek ödemeler yapılacak. Bunun yanında çocuklulara ve kötülere yansıtılacak.

Ayrıca daha önce üç ay için 9 Euro’luk ulaşım bileti programı uzatılacak olan bilet daha pahalı olacak. Söz konusu uygulamayla Alman vatandaşları tek bir ödemeyle birlikte götürülerek bir şekilde toplu taşıma kullanabiliyordu. Bu uygulama eylülde sona eriyordu. Yeni pakette ücretin 9 Euro’dan yüksek olduğu bildiriliyor.

‘ASLA YALNIZ YÜRÜMEYECEKSİN’

Almanya’nın yeterli enerji stokuna sahip olduğunu vurgulayan Başbakan Scholz, Alman halkına hitaben Liverpool taraftarıyla özdeşleşmiş ‘Asla yalnız yürümeyeceğinize inanacağını söyledi. Sonrası Almancaya dönerek “Kimse geride bırakılmayacak” dedi.
Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *