Almanya’daki darbe operasyonunda örgüt lideri Prens Heinrich de tutuklandı – Son Dakika Dünya Haberleri

Almanya’da Federal Başsavcılığın yürüttüğü soruşturma kapsamında gözaltına alınanlar arasında, yargıç olarak görev yapan ve aşırı sağcı Almanya İçin Alternatif Partili (AfD) eski milletvekili Birgit Malsack-Winkemann ile liderliğinde olduğu düşünen iş insanı Heinrich XIII Prens Reuss da bulunuyor.

Cumhuriyet bedenleri en büyük operasyon olarak nitelendirilen ve 3 binden fazla güvenlik görevlisinin yer aldığı “şafak baskını”nda, sorgulananlar arasında Almanların kullandığı özel kuvvetler KSK personeli de dahil özel eğitimli muvazzaf ve eski askerler de yer alıyor.

PRENS HEINRICH KİMDİR?

Gözaltına alınanlar arasında 700 yıllık eski aristokrat aile üresi Prens Heinrich XIII Reuss da bulunuyor. Prens Heinrich’in darbesinden sonra memleketinin başına planlanıyordu.

Aşırı sağ görüşleriyle Prens Heinrich, hükümranlık koşullarının daha iyi olduğunu savunuyordu. Ruess Hanedanlığının üyelerinden olan Prens Heinrich’in evi Almanya’nın bugün Thüringen eyaleti içinde yer alan toprakları uzun yıllar yönetti.

Ailenin bütün erkek üyeleri Heinrich olarak adlandırılıyor. Yüzyılın başındaki sıralama sıfırlanıyor. Yani Prens Heinrich XIII Reuss, ailesinin 20. yüzyılda doğan 13. erkek üyesi.

SAVCILIK İDDİANAMESİNDEN DETAYLAR

Savcılığın iddianamesinde zanlılar, “Almanya’daki mevcut devlet düzenini değiştiren, ana hatlarıyla oluşturulmuş kendi hükümet düzenlerini getirmeyi kendilerine hedef edinmiş terör örgütlerine mensup kişiler” olarak nitelendirildi.

İddianamede, grup askerleri askeri araçları kullanıp devlet yetkililerine şiddet yürütmeyi planladıkları operasyonlara cinayet işlemenin de dahil olduğu belirtildi.

Savcılık iddianamesinde ayrıca söz konusu grup ayrımları, mevcut Almanya sınırlarını tanımadıkları ve ülke sözlerinde bir “derin devlet” tarafından yönetilene inandıkları, hükmedilen ele geçirmeyle yaratacak bir “askeri kolun” asıl Hedefe ulaşana kadar düzenin sağlanmasında yer planladıkları ifade edildi. Ayrıca grup dışı bu geçiş döneminde bazı ölümlerin olabileceği ancak sistem geçişinde bunların gerekli olarak görüldükleri belirtildi.

Grubun Kasım 2021’den itibaren darbe hazırlıklarına yönelik olarak ilerleyen iddianamede, hazırlıklar içinde yönetim şeklinin planlanması, ekipman temini, atış eğitimi, yeni üye alımı gibi nihai olduğu ifade edildi.

İddianamede yeni kurulacak ve Heinrich XIII Prens Reuss’un yönetimdeki “Konsey”de kimlerin hangi pozisyonda olacağını da ayrıntılı şekilde yer aldı.

İddianamede ayrıca, dernek odalarının bireysel olarak küçük bir yetkili grupla Alman Federal Meclisine girmek için somut hazırlıklar yaptıklarına dair şüphelere de yer verildi.

Mevcut Alman yönetimini tanımayarak örnekleri Alman İmparatorluğu Vatandaşı (Reichsbürger) olarak grup üyeleri terör muhafazasından yargılanacak.

REİCHSBÜRGER NEDİR?

Kendilerini Alman İmparatorluğu Vatandaşı (Reichsbürger) olarak gören ve iç istihbaratın 2021 raporuna göre, 21 binden fazla kişinin yer aldığı grubun yüzde 5’ini aşırı sağcılar oluşturuyor.

2 bin 100 üye şiddet kullanan hazır olan grup Almanya’yı meşru bir devlet olarak tanımadığına yer verilen rapora göre, üyelerden bazıları monarşinin sahibi Alman İmparatorluğu fikrine bağlıyken, bazıları da Nazi taraftarı. Bazı üyeler de Almanya’nın hala askeri işgali altında yaşıyorlar.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *