Alman hükümeti Ukrayna’ya Leopard tanklarının doğumlarını izleme – Son Dakika Dünya Haberleri

Son dakika haberi! Almanya Başbakan Olaf Scholz, ülkenin, Ukrayna’ya yönelik askeri desteği daha da güçlendireceğini ve Leopard 2 ana muharebe tanklarını kararlaştırdıklarını açıkladı.

Hükümet Sözcüsü Steffen Hebestreit tarafından yapılan yazılı olarak, Scholz’un şimdiki Bakanlar Kurulu toplantı söz konusu konuşmayı duyurduğu ve “Bu, Ukrayna’yı elden gelen karar en iyi şekilde destekleme yönündeki bilinen çizgimizi takip ediyor. Uluslararası alanda yakın bir koordinasyon ve uyum içinde hareket ediyoruz. .” aktarıldı.

Açıklamada kararın, Almanya’nın en yakın Avrupa ve uluslararası ortaklarıyla kullanımı yoğun istişarelerin bir sonucu olduğu vurgulandı.

Karardaki amacın, Ukrayna için Leopard 2 tanklarıyla iki tank taburunu hızla bir araya getirmek olduğu ifadenin götürüldüğü ilk yöne Almanya’nın güçlü kuvvetler envanterinden 14 adet Leopard 2 A6 tankından oluşan bir bölük alacağı belirtildi.

Diğer Avrupa ortaklarının da Ukrayna’ya Leopard-2 tanklarını verecekleri aktarılacak, Ukraynalı askerlerin Leopard tanklarıyla eğitim ile ilgilinin Almanya’da hızlı bir şekilde götürülecek.

Ukrayna’ya destek paketinin, eğitimin yanı sıra lojistik, mühimmat ve sistemlerinin bakımını da içereceği ifade edildi.

Almanya’nın Leopard-2 tanklarını envanterlerinden Ukrayna’ya hızlı bir şekilde teslim etmek isteyen yükünü, bunların sevkiyatı için onay vereceği belirtildi.

ALMANYA ÜZERİNDEKİ BASKI ARTMIŞTI

Ukrayna’nın Rusya’ya karşı ağır silahların tedarik edilmesi konusunda Almanya üzerindeki baskı geçen günlerde artmıştı. Alman yapımı Leopard 2 ana muharebe tankları, Ukrayna’ya destek tartışmalarının odak noktası haline geldi.

Almanya, ayrıca Rusya ile savaş halinde olan Ukrayna’nın yanı sıra Polonya gibi bazı NATO rakipleri tarafından Kiev’e Leopard 2 tanklarının sevkiyatına izin verilmesi konusunda da yoğun bir baskı altında idi. Alman hükümetini, aylarca tanklarını ele geçirmek veya diğer NATO ülkelerinin bu şekilde çalışmasına izin vermekten kaçınmıştı.

RUSYA: ÇOK TEHLİKELİ BİR KARAR

Rusya’nın Berlin Büyükelçisi Nechayev, Büyükelçiliğin resmi internet yayımladığı yazılı olarak sınırlama, şu ifadelere yer verdi:

“Bu son derece tehlikeli karar çatışmayı yeni bir seviyeye taşıyan ve Alman siyasetçilerin, Federal Almanya Cumhuriyeti’nin buna dahil olmak istemediğine dair açıklamalarıyla çelişiyor. Ne yazık ki bu tekrar tekrar oluyor. Bir kez daha, en yakın rakipleri gibi Almanya’nın da Ukrayna krizinde hastanede bir çözümle ilgilenmediğine ve Kiev hükümetini daha fazla çalıştıran silahlarla donatmaya hazır galip ikna olduk. Kırmızı çizgiler geçmişte kaldı.”

İNGİLTERE VE POLONYA’DAN AÇIKLAMA

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Almanya’nın Leopard-2 tanklarının Ukrayna’ya yönelik olarak muhafazane yönelik muhafazana ilişkin, “Birlikte, Ukrayna’nın bu savaşa ulaşma ve kalıcı barışın sağlanması için çalışmalarımızı hızlandırıyoruz. NATO muhalifleri ve dostlarının Ukrayna’ya muharebe tanklarını göndermesi doğru bir karardı” .” dedi.

Başbakan Mateusz Morawiecki ise, “Teşekkürler Polonya Olaf Scholz. Ukrayna’ya Leopard’ları gönderme kararı Rusya’yı zorlamak için büyük bir adım.” yorumunu yaptı.

Alman hükümeti Ukrayna'ya Leopard tanklarının doğumlarını yasaklama - 1

LEOPARD 2 TANKLARI HAKINDA

60 tonluk, yaklaşık 10 metre uzunluğunda olan Leopard 2, dünyanın en iyi muharebe tanklarından biri olarak kabul edilirken, Alman yapımı tanklar, Ukrayna’ya destek tartışmasının odak noktası haline geldi.

Afganistan ve Suriye’de kullanılan Leopard tanklarının yaklaşık üçte ikisi hala Avrupa’da bulunuyor. Leopard 2’nin bakım ve bakımlarının diğer tanklara göre kolay olduğu ifade ediliyor.

En başarılı modern sonuçlara sahip olan Leopard 2, Batı Almanya’da üretildiği 1979’dan beri hem ülke içinde hem de son birçok zorlama kuvvetinin hizmetinde sayısız modernizasyondan geçti.

UKRAYNA 100 TANKA İHTİYAÇ DUYUYOR

Leopard 2 tanklarının Ukrayna’daki savaşında önemli bir güce sahip olması için yaklaşık 100 tanka ihtiyacı duyuluyor. Bunun için Avrupa servisleri tarafından Ukrayna’ya teslim edilmek üzere bir tank odası düzenlemesi gerekiyor.

Dünya çapında 20 ülke, Almanya’da üretilen modern Leopard 2 tanklarına sahip. Satış sözleşmesine göre, Ukrayna’ya herhangi bir Leopard tank teslimatı için hangi ülke olursa olsun Alman yönetiminden onay alması gerekiyor

Rusya-Ukrayna savaşının ardından silah alımlarını ve askeri hazırlıklarını agresif bir şekilde yükselten Avrupa bölgelerini, Ukrayna’ya Rusya’ya karşı direnişinde yardımcı olmayı amaçlıyor.

Avrupa Savunma Ajansı’na göre, kıtanın askeri harcamaları, 2021’de geçen yılın başına göre yüzde 6 yükselişle 231 milyar artış göstererek art arda 7 yıl efsane kaydetti.

Alman hükümeti Ukrayna'ya Leopard tanklarının doğumlarını kaçırma - 2

HANGİ ÜLKEDE KAÇ TANE LEOPARD TANK BULUNUYOR?

Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü (IISS) kurallarına göre, Almanya Silahlı Kuvvetleri Bundeswehr, bazı eski Leopard tanklarını (Leopard 1 ve2A4 tipi) emekliye ayırdı ve bazılarını da başka yere gönderdi. Bundeswehr’de yeni modellerden yaklaşık 320 adet bulunuyor.

15’i 2A7V tipi olmak üzere 44 tane, henüz NATO üyesi olmayan Finlandiya da 200 yerinden Leopard Danimarka 2 tankına sahip.

Yunanistan zorunlu kuvvetlerinin hizmetinde 170 2A4 tipi eski Leopard tanklarından 183 adet, 2A6HEL tipinden ise 170 adet bulunuyor

Hollanda’nın Almanya’dan kiraladığı 18 adet 2A6 tipi Leopard deposu, Aşağı Saksonya’daki Bergen-Hohne’de konuşuyor.

Norveç, 2001 yılında Hollanda’dan 52 adet kullanılmış Leopard 2A4 satın aldı. parçalar 16’sı yedek parça olarak kullanılıyor.

2A4 ve 2A5 versiyonlarında ve modernize edilmiş Polonya PL versiyonunda 247 Leopard ana muharebe deposuna sahip bulunuyor.

Portekizli görevlilerin hizmetinde 37 Leopard 2A6 tip Leopard muhafazasına yerleşirken, İsveç’in 120’den fazla Leopard tankına sahip olduğu biliniyor.

Slovakya’da 1 Leopard deposu bulunuyor. 2023’ün sonuna kadar da 14 yeni siparişin teslim edilmesi bekleniyor.

İspanya, 108’i eski 2A4 tipi olmak üzere teslimatta 327 tanka sahip.

1 Leopard tankı bulunan Çekya, 13 sipariş verdi. 12 Leopard deposu olan Macaristan’ın, bu yıl 44 yeni Leopard 2A7 deposunun teslim alınması bekleniyor.

IISS konutlarına göre, Türkiye’de ise 316 Leopard deposu bulunuyor. Bu arada Leopard tankına sahip olmayan ülkeler arasında Arnavutluk, Belçika, Bulgaristan, Estonya, Fransa, İzlanda, İtalya, Hırvatistan, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Karadağ, Kuzey Makedonya, Romanya, Slovenya, İngiltere ve Güney Kıbrıs yer alıyor.

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *