Alfa Romeo’nun Abu Dhabi GP stratejisi, Aston Martin pilotlarını engellememiş

Aston Martin, sezon final yarışında Sebastian Vettel ve Lance Stroll ile beş puan almayı başardı ve şampiyonada Alfa Romeo’yu yakaladı. Ancak Alfa Romeo, Valtteri Bottas’ın Emilia Romagna GP’deki beşinciliği sayesinde sezonu lider tamamladı.

İyi bir performans sergileyen Aston Martin’in aksine hafta sonu boyunca zorluk yaşayan Alfa Romeo, tempo ekipmanları iyi değildi ve bundan dolayı yarışa farklı bir taktikle çıktı; Aston Martin sürücülerini yavaşlatmak.

Takım bu mücadelelerde Zhou Guanyu’yu Sebastian Vettel’i, Valtteri Bottas’ı ise Lance Stroll’ü yavaşlatmak için kullandı.

Bottas’ın yarıştan sonra yola çıkacağı, “Bugün çok fazla hızımız yoktu ama stratejim de çok savunmacıydı, bu yüzden ilk hedefin sonuna doğru her zaman iyi olmaya çalıştık ve yeşil araçların sonunda gittiklerine gittik.”

“Sonunda puanlar çok yakındı ama kuzeybatı kanadı için muhalif.”

“Sert lastik stratejisi, Aston Martin’lerin pite tırmanmalarını beklemek, sonra da onların hayatlarını biraz zorlaştırmak için yapıldı.” dedi.

Vettel pite tırmanma, yükselmeye çalıştığında Bottas’ın takım arkadaşı Zhou’nun Alman pilota sert bir savunma yaptığı görüldü. Bu durum, Vettel’in yarışının sonunda daha üst sıralarda yer almasını engelledi.

Zhou Guanyu, Alfa Romeo C42

Zhou Guanyu, Alfa Romeo C42

Fotoğraf: Glenn Dunbar / Motorsport Images

Takımın stratejisi hakkında Motorsport.com’a konuşan Zhou, “Tüm yarış boyunca durum oldukça açıktı: Eğer onlar pistte geçemiyorsa, McLaren ve Alpine’lerin uzaklaşmasını sağlamak için pozisyonları feda etmeliydik.”

“Bugün de durum böyleydi. Lastikler yeni olmasına rağmen erkenden pişmanlık duymadan, bu sayede diğerlerine alan yaratmak için onları mümkün olduğunca arkada bırakmaya çalıştık.”

“Bence bunu başarabilmemiz çok önemliydi. Bugün gerçekten ona şeyimizi verdik ve takım adına çok zıttı.

“Sıralama turlarında bulunduğumuz yere bakarsak, Valtteri gerçekten onlara bir şey, bir kumar denemek zorunda kaldı, ben de orada kalp, bir fark yaratamayacağımızı görmeye kararlım.”

“İlk turdan sonra hep benzer konumlarda kalmış ve vücutlarımızın en iyisi de içelim.”

“Sonunda mücadele çok yakındı, puanlar eşitti ama her küçük detayın fark yarattığı ortada. Bu sonuç takım adına gelecek yıl için gerçekten çok önemli.” dedi.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *