Acı haber Bakan Soylu verdi: Karkamış’taki roketli saldırıda 1’i çocuk 2 vatandaş hayatını kaybetti, hamile kadın ağır yaralandı

Gaziantep’in Karkamış ilçesine Suriye’nin doğusunda roketli saldırı düzenlendi. Roketler İlçe merkezleri arasında bir okulda bulunduğu bölümler düştü.

Saldırının ardından teröristlerin bulunduğu noktalar, sınırda konuşlu birlikler tarafından obüs ve çok namlulu roketatarlarla ateş altına alındı.

Teröristlerin ateşlediği bazı roket mermilerinin de sınırlarının diğer tarafındaki Cerablus ölümlerinin yerleşim yerlerine isabet ettiği öğrenildi.

Acı haber Bakan Soylu verdi: Karkamıştaki roketli saldırıda 1i çocuk 2 vatandaş hayatını kaybetti, hamile kadın ağır yaralandı

‘1’İ ÇOCUK 2 VATANDAŞ ŞEHİT OLDU’

Gaziantep Karkamış’ta açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu şu bilgileri paylaştı:

Bugün 11.15 sularında o saatte bu saate kadar 10 adet atım gerçekleşti. Bugün Milli Eğitim Bakanımız ile de protokol programımızın söz konusuydu. O sırada uçuş haberleriyle sayın Valimizle de kurduğumuz temasla değerlendirmeleri yapabilme olanağına sahip olduk. Karkamış’ta sivil yerleşim yerlerine hem de okullarımızda saldırı oldu. Okulun hemen bahçe duvarının getirmesi bir düşüm söz konusu oldu. Oradan oluşan basınçla da maalesef öğretmen odasının camları kırılması dolayısıyla bir kardeşimizi, bir öğretmenimiz 22 yaşında Ayşenur alkan öğretmenimiz şehit oldu.

Bir duvarın içine girerek 5 yaşında Hasan Karataş şehit oldu. Aynı yerde Büşra Karataş, o da 5 aylık hamileydi. Onun ilk anda karnından ağır bir yara aldı. İlk anda ölü bilgi geldi, şu anda entübe. Dualarımız onunla birlikte. Doğumu da yaşatmaya çalışıyorlar, 5 aylık bebek de. İnşallah çocuk da hayata tutunur, bütün duamızla birlikte.

Acı haber Bakan Soylu verdi: Karkamıştaki roketli saldırıda 1i çocuk 2 vatandaş hayatını kaybetti, hamile kadın ağır yaralandı

Biz terörün kuralsız, insandan yoksun, insanlıktan yoksun bakışın bir yansıması. Biz bu saldırıları yıllar önce de burada yaşadık. Karkamış’ta da Hatay’da da, Kilis’te de yaşadık.

Dün akşam sonunda Öncüpınar’a, sondan sonra da havan atışları gerçekleşti. Bu meselenin bir tek anlamı var. Atamayacakları yere, atamayacakları hale kadar terörü temizlemektir. 5 yaşındaki çocukların, masum sivil halkların üzerine bomba yağdıranlar havan atanlar doğal ki bedelini ödeyeceklerdir. Ödüyorlar da, ödemeye devam edeceklerdir. Hesabını çok net şekilde görecektir. Biz bu değerlendirmelerimizi arkadaşlarımızla yaptık. Hangi önlemleri alabileceğimizi… Ona göre de atacağımız adımları da düşünecektik. Yaralı vatandaşlarımıza özellikle hamile olan bebeğinize ve doğmamış zamanındae kurtulmalarını temenni ediyorum. Bu mesele sona erene kadar mücadele ettiğimiz arkadaşlara tek talimatımız var: Teyakkuz halindeyiz.

KOCA’DAN YARALILARIN SAĞLIK DURUMUNA İLİŞKİN AÇIKLAMA

Karkamış’taki hastaların ve yaralıların sağlık kısıtlamalarıyla ilgili sosyal medya hesabından açıklamalarında bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Gaziantep Karkamış’a, hain terör örgütü tarafından yapılan havan topu saldırısı sonucu, biri çocuk olmak üzere, 2 kurbanımız hayatını kaybetti, 19 kişi yaralandı. Tedavisi tamamlanan 12 yaralı taburcu oldu.7 hastanın tedavisi ise devam ediyor, 2’sinin durumu ağır.” kullanım kullandı.

KARKAMIŞ’TA OKULLARA 1 HAFTA TATİL

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer de şu mesajı verdi:

“Acılıyız.2 şehidimiz var. 10’a yakın yaramız var. Okula terör saldırısının isabet etmesi bizi çok yaraladı. ‘ta tüm okullarımızı tatil çağrısı. Hızlı bir şekilde okullarımızı onaracağız.”

“YÜREĞİMİZ YANIYOR, TERÖRE LANET OLSUN”

Saldırıda hayatını kaybeden 2 kişinin 1’i olan Hasan Karataş’ın Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili ve Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi Mahir Polat’ın yeğeni olduğu öğrenildi.

Saldırı sonrasında açıklama yapan Mahir Polat, “Amcam Mehmet Polat’ın torununu kaybettik. Ailem oralı, yeğenim orada yaşıyordu.

Hayatını kaybeden Hasan Karataş’ın Dilan-Zeki Karataş çiftinin çocuğu olduğu öğrenildi.

Acı haber Bakan Soylu verdi: Karkamıştaki roketli saldırıda 1i çocuk 2 vatandaş hayatını kaybetti, hamile kadın ağır yaralandı

Karkamış’ta hayatını kaybeden Hasan Karataş

Acı haber Bakan Soylu verdi: Karkamıştaki roketli saldırıda 1i çocuk 2 vatandaş hayatını kaybetti, hamile kadın ağır yaralandı

BAKAN SOYLU VE BAKAN ÖZER HAYATINI KAYBEDEN ÖĞRETMENİN AİLESİNİ ZİYARET ETTİ

Bakan Soylu ve Bakan Özer, Karkamış’ta yaptıkları incelemelerin ardından Nizip’e davetlerin ardından roketli saldırıda görev yaptığı kazada hayatını kaybedenler sınıf öğretmeni Ayşenur Alkan’ın ailesini ziyaret etti. Taziye evini ziyaret eden Bakan Soylu ve Bakan Özer, burada baba Mustafa Alkan ile görüşerek, başsağlığı diledi. Bakan Soylu ve Bakan Özer, kendilerinden sarılarak gözyaşı döken baba Alkan ile bir süre görüştüler. Soylu ve Özer, Ayşenur Alkan’ın kanının yerinde olmayacağını belirterek, bundan sonra da olması gerekenin görülmesi gerektiğini ifade etti.

VALİ GÜL: MİSLİ İLE KARŞILIK VERİLİYOR

Gaziantep’in Karkamış ilçesine, Suriye’nin Ayn El Arap bölgesine PKK/YPG’li teröristler tarafından düzenlenen 2 yerleşim bölgesini yitirdiği, 10 kişinin de yaralandığı roketli saldırının ardından Vali Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, İl Emniyet Müdürü Mustafa Emre Başbuğ ve protokol üyeleri ile birlikte patlamanın olduğu incelemelerde bulundu.

Acı haber Bakan Soylu verdi: Karkamıştaki roketli saldırıda 1i çocuk 2 vatandaş hayatını kaybetti, hamile kadın ağır yaralandı

Vali Gül, kalıcı 10 yaralı olduğunu ve bunlardan 2’sinin yükünün ağır olduğunu söyledi. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin misli ile karşılık vermeye devam ettiğini kaydeden Gül, şöyle konuştu:

”Bazen patlamalar devam edebiliyor. Özetle 2 tane okulumuzda sıkıntımız var. Doğrudan bu okula isabet etmedi ama sesten ve basınçtan dolayı zarar gördü. Camları kırıldı ve arkadaki evlerde zarar var. Başımız sağ olsun, geçmiş olsun. Arkadaşlarımız muhafaza etmeye devam ediyor. Şehit ve yaralılarımız var. Bakanımız süreci baştan sona takip ediyor. Onlar gelecekler buraya. Bu nedenle biz kurtarmaları ziyaret ediyoruz ve olayların olduğu bölgeleri ziyaret ederek önlem almak. TSK misli ile karşılık veriyor, atışlar devam ediyor. Biraz sabırla süreci takip etmemiz gerekiyor. Yaralılardan 2’sinin durumu ağır. Bizler de süreç takip ediyoruz. Karşılıklı atışlar devam ettiği için hasar gören ev ve iş yerleri ile ilgili sayılar da değişebiliyor.”

Acı haber Bakan Soylu verdi: Karkamıştaki roketli saldırıda 1i çocuk 2 vatandaş hayatını kaybetti, hamile kadın ağır yaralandı

VALİDEN YARALILARA ZİYARET

Gaziantep’in Karkamış ilçesine, Suriye’nin Ayn el-Arab bölgesine PKK/YPG’li teröristlerce düzenlenen, 2 kişinin neslini yitirdiği, 10 kişinin de yaralandığı roketli ve havanlı saldırının ardından Vali Davut Gül ile beraberindekiler, hastanedeki yaralıları ziyaret etti. Okulda yaralanan hocalardan biri, ziyarette Vali Gül’e “Çok şükür iyiyiz. Sadece hakimiyetin yanında ağlayamadık bile. Size ilginizden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Dün gece yine teröristler tarafından Karkamış’a atılan 4 roket, boş araziye düşmüştü.

ROKETİN İSABET ETTİĞİ OKULUN İÇİ GÖRÜNTÜLENDİ

Terör örgütü YPG/PKK tarafından Gaziantep’in Karkamış ilçesine yapılan roketli saldırıda hedef olan Kocatepe İlköğretim Okulunun biyoloji laboratuvarı kullanılmaz hale geldi. Okul, saldırının ardından cep telefonu kamerasıyla görüntülendi.

Acı haber Bakan Soylu verdi: Karkamıştaki roketli saldırıda 1i çocuk 2 vatandaş hayatını kaybetti, hamile kadın ağır yaralandı

ÖNCÜPINAR SİNİR KAPISI YAKININA DA 2 ROKET MERMİSİ DÜŞTÜ

Suriye’nin Tel Rıfat bölgesinden PKK/YPG’li teröristler tarafından ateşlenen 2 roket mermisi, Kilis’in Öncüpınar Sınır Kapısı yakınlarına düştü. Boş araziye düşüp patlayan mermiler, herhangi bir can güvenliği yol açmadı. Roketin atıldığı noktalardaki teröristler, sınırda konuşlu birlikler tarafından ateşe alındı. Kilis’e dün akşam saatlerinde yapılan roketli saldırıda 1 asker ile 7 polis memuru yaralanmıştı.

‘TERÖR ÖRGÜTÜNÜN İNSANLIK DIŞI SALDIRISINI LANETLİYORUZ’

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ise terör saldırısı sonrasında Twitter üzerinden bir mesaj paylaştı. Çelik, “Terör örgütü tarafından Karkamış ilçesi ikinci havan/roket atılması sonucu can kayıplarımıza Allah’tan rahmet diliyoruz… Yaralılarımıza acil şifa diliyoruz. kullanım kullandı.

BAKAN BOZDAĞ: HAİN SALDIRININ BEDELİNİ BÖLÜCÜ TERÖR ÖRGÜTÜ ÖDEYECEK

Bakan Bozdağ, Gaziantep’in Karkamış bölgesinde terör örgütü elemanlarınınca yapılanmaya ilişkin açıklamasını yaptı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, sert tepki gösterdi. Bozğda, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda olduğunu söyledi.

“Gaziantep Karkamış ilçesine bölücü terör örgütü PKK/PYD/YPG tarafından atılan hava-roket saldırısında hayatını kaybedenler vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı ve sabır, kurtarılanlara acil şifalar artıyor. Terör örgütü PKK/PYD/YPG’yi bir kez daha lanetliyorum. Sivilleri hedef alan hain saldırının bedelini bölücü terör örgütü PKK/PYD/YPG en ağır şekilde ödeyecektir.

ABD’NİN TÜRKİYE BÜYÜKELÇİLİĞİ’NDEN TERÖR SALDIRISINA KINAMA MESAJI

ABD’nin Türkiye Büyükelçiliği ise terör saldırısı sonrası Twitter üzerinden bir mesaj paylaştı. Büyükelçilik mirası, “ABD’nin Türkiye’deki Diplomatik Temsilciliği olarak, bugün Karkamış’ta üç masum insanın hayatını kaybetmesinden dolayı yas tutan Türk halkına katılıyoruz. Bu ağırlığa ve haklı görülemeyecek saldırıyı güçlü bir şekilde kınıyoruz.” ifadeleri şiddet.

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *