“Abu Dhabi, Mercedes için ‘gerçeğe dönüş’ oldu”

Üst üste sekiz kez takımlar elde eden Mercedes, 2022’de zor bir dönem geçirdi. W13 taraması yeterince hızlı değildi ve performans artışı önceden düşünülmeden çeşitli gereken sorunlardan muzdaripti.

Ancak sezon ikinci yarıda dalgalanma giderek daha iyi kontrol altına alındılar. Bunun paralelinde hız daha iyi hale geldi ve bu sayede Lewis Hamilton – George Russell pek çok podyum elde etti.

Russell’ın sprint yarışını yazdığı ve sonraki Pazar günü kariyerinin ilk zaferini elde ettiği Brezilya GP, Mercedes için sezon doruk noktasıydı.

Bundan bir hafta sonra Abu Dabi yarışı vardı ve belki de kazansalardı, şampiyonada ikinci olabilirlerdi. Ancak takım, performans değerleri Red Bull seviyesinde değildi ve Ferrari ile başlıyor de zorlandı.

Hamilton hidrolik problemlerinde yarış dışı kalırken, istenen hızı yakalayamadı ve yarışı Max Verstappen’in 35 saniye gerisinde Russell beşinci sırada tamamladı.

Russell, yarıştan sonra şunları söyledi: “Burada geri döndük ve gelecek sezon Red Bull ile rekabet etmek istiyorsak gelişmeyi elinde tutmaya var.”

“Aracımızın çok büyük bir potansiyel olduğu ortada ancak ne yazık ki performans aralığı çok dar. Budapeşte, Singapur, Meksika ve Brezilya, aracın zirve noktasıydı, burası, Monza ve Spa-Francorchamps ise dip noktalarıydı. Bu ikisi arasında dağlar kadar fark var.”

Bu arada Russell, yarışın ilk bölgesinde Carlos Sainz’i geçebilseydi daha fazlasını başarabileceği görüşünde.

“Yarışın başlangıcı dönüm noktasıydı. Gerçekten iyi bir tempo yakaladım ama Carlos’u geçmek istediğim yer konusunda yanlış karar verdim.”

“Eğer onun önüne geçmiş olsaydım, her şey daha farklı olabilirdi

Abu Dhabi’de dalgalanma yaşadıklarını söyleyen Russell, “Bu yıl dalgalanma sorununu yaşayan tek ekip biz değildik. Ancak gelecek yıl FIA’nın kurallarında yaptığı taban grupları bize bu konuda yardımcı olacak. Virajlarda ve düzlüklerde sürekli zıpladığınız vakit, bu sizi çok yoruyor. Gelecek yıl Bahreyn’e bunların hiçbiri olmadan gidersem mutlu olacağız.” dedi.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *