Abramoviç’in şirketinin 1 Türk harcamalarının toplamı oldu! Yarım milyar dolar değeri vardı…

Ukrayna Savaşı’nın ardından uygulanan yaptırımlar nedeniyle başta Premier Lig takımlarından Chelsea olmak üzere birçok kişiyi kaybetmek üzere Rus milyarder Roman Abramoviç’in İngiltere’deki telekom şirketi Truphone da hemen indirildi.

Üstelik sadece 1 dolar… Yeni sahibi de Türk-Alman ölçeğinde Hakan Koç’un sahibi olduğu TP Global Operations şirketi oldu.

BORÇLARI DAHİL ARTI 1 DOLAR

Koç, Truphone’un eski yöneticisi Pyrros Koussios’la birlikte geçen yıl İngiliz hükümetine başvurup, Truphone’a borçları artı 1 dolarlık teklifinde bulunmuştu.

Süreç geçen hafta tamamlandı ve devir teslim dün yapıldı.

İngiliz basınına konuşan Koç, “Çok zorlama bir durum. Sonunda çalışmaya başladıklarız” derken, söz aylarının cümleleri içinde çalışan 446 şirket çalışanlarına ve şirket genel merkezini dile getirdi:

“Şirketin nereye gideceğini bilmeden çalışan arkadaşlar için çok külfetli bir dönem oldu. Yönetici de şirkete sadık kaldı. Şimdi onların da neler olabileceğini anlatabileceğiz.”

Abramoviç’in petrokimya patronları Alexander Abramov ve Alexander Frolov ile birlikte uzun yıllar yönetilen Truphone, e-SIM inşa etti. Şirkete 2020 yılında 505 milyon dolar değer biçiliyordu. Dünya basını, Abramoviç’in iki ortağıyla birlikte şirket için harcadığı paranın 370 milyon doları bulduğunu yazıyor. 2006’da kurulan şirket gideri basına yansımasızken; Koç’un anlaşmanın güvence altına alınması önümüzdeki birkaç yıl içinde şirkete 19 milyon dolar yatırmayı vaad ettiği belirtiliyor.

Hedef, yeni dönemdeki kısıtlamalarla sınırlandırma, şirket faaliyetlerinden faydalanmadır. Bakın, Koç yeni dönem için ne diyor:

“Truphone bugüne kadar kazandıran bir yer olmadı. Şirketi sürdürmek için biraz para yatırmak gerekiyor. Şirketin uyguladığı yaptırımların elinden alacak, ona değer katacak.”

Peki, şahsi serveti sadece 1 yılda 13,7 milyar dolardan 6,8 milyar dolara inen, hayat “İstanbul, Dubai, Moskova ve Tel Aviv” Dörtlüsü arasında yaşayan Abramoviç’in şirketini 1 kullanım alan Koç kim? 37 yaşındaki Hakan Koç, Auto 1 adlı Avrupa’nın en büyük ikinci el araba şirketi. 30 ülkede faaliyet gösteren şirkette 4 bin kişi çalışıyor. Şirketin borsaya girmesiyle 5 milyar euroluk bir servetin izlediği belirtilen Koç, 2021’de Almanya’nın en zenginleri bölgesine girmeyi başarmıştı.


Bahadır ALEMDAR
Haber7.com – Editör

Haber 7 - Bahadır ALEMDAR

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *