ABD’den İran’a yeni yaptırımlar – Dünyadan Haberler

ABD, İran’a yönelik yeni yaptırımlar duyurdu. ABD Hazine Avrupa Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı, İngiltere ve AB Birliği (AB) ile eş zamanlı olarak ABD’nin, İran’daki insan haklarını korumalarıyla ilişkisi olduğu tanımlanmış 10 üst düzey İranlı yetkiliye ve 1 kuruluşa yaptırımını duyurdu. ABD, bunun 2022’de İran’daki protestoların başlamasından bu yana, barışçıl göstericilere yönelik baskılardan sorumlu makamların hedef alan dokuzuncu yaptırım hareketi olduğunu belirtti.

ABD Hazine Bakanlığı’nın Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi (OFAC) tarafından yapılan düzenleme, gözetim altına alınan yetkililer İran Devrim Muhafızları Kolordusu (IRGC) Kooperatif Vakfı’nın ihtiyacı ek, IRGC Kooperatif Vakfı’nın 5 yönetim kurulu üyesi de dahil olmak üzere, İstihbarat ve Güvenlik Bakanı Yardımcısı ‘na ve İran’daki 4 üst düzey Devrim Muhafızları yetkilisine yaptırım kararı aktarıldı.
ABD Hazine Bakanlığı, yaptırım uygulanan İranlı yetkililer arasında, İstihbarat Bakan yardımcısı Naser Rashedi, IRGC Komutanı Hossein Tanavar, Kermanşah’taki Batı Bölgesi Karargahı Devrim Muhafızları Komutanı Mohammad Nazar Azimi, IRGC Batı Bölgesi Komutan Yardımcısı Kourosh Asiabani, İsfahan görevliki Devrim Muhafızları Komutanı Mojtaba Fada müdürlerinin yer aldığını bildirdi.

Diğer yetkili kişiler arasında ise Yahya Alaeddini, Jamal Ali Babamoradi, Ahmad Hasan Karimi, Aliasghar Norouzi, Sayted Aminollah Tabatabai isimlerinin yerden aldığı bilgiler paylaşıldı.

Hazine Müsteşarı ve Terörizm ve Mali İstihbarattan Sorumlu Brian E. Nelson’ın yapacağı bir şey yok, “ABD, İran halkının insan hakları ve diğer temel özgürlükler konusundaki taleplerinde desteklenmesi taahhüdünü sürdürüyor. sorumluluklarını korumaya devam ediyor” dedi.

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *