ABD’de resesyon ayak sesleri – Para Haberleri

ABD’de resesyon ayak sesleri

Küresel endişeler, Rusya-Ukrayna savaşı ve yüksek erişim ile artarken, ABD tahvil zincirinin en güvenilir resesyon göstergelerinden biri olan 2 ve 10 yıllık tahvil getirileri arasındaki fark eksi 75 baz puanla 5 Ekim 1981’den bu yana en güçlü işareti verdi.

Tahvil getirileri arasındaki ilişkiyi gösteren getiri akışı, özellikle ABD ekonomisinde her resesyon öncesinde aynı süreyi gösterirken, 2 ve 10 yıllık tahvil getirileri arasındaki fark Ronald Reagan’ın ABD başkanı olarak görev yaptığı 1981 yılından beri en sıfır noktasına ulaştı.

Yatırımcılar, 24 yıllık tahvil ömür boyu 2 yıllık tahvil faizi ile 10 yıllık tahvil faizi arasındaki fark olmak üzere getiri vadesinin bazı kısımlarını resesyon göstergesi olarak yakından takip ediyor.

ABD’nin 2 yıllık tahvil faizi dün günü yüzde 4,51,10 yıllık tahvilin faizinde yüzde 3,76 seviyesini tamamladı.

Böylece 2 yıllık tahvil faizi ile 10 yıllık tahvil faizi arasındaki fark, eksi 75 baz puan oldu.

Paul Volcker’ın ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı olduğu 5 Ekim 1981’de Fed’in politika faizi yüzde 19, enflasyon yüzde 10 ve 2 yıllık tahvil faizi ile 10 yıllık tahvil faizi arasındaki fark ise eksi 79 baz puan olarak kayıtlara geçmişti.

Getirisi en son 2019’da sona ermiş ve kuşatılmış yıl, ABD ekonomisi Kovid-19 salgını nedeniyle de olsa resesyona girmişti.

ABD’nin 30 yıllık tahvil faizi ise yüzde 3,90 seviyelerine kadar yükselirken, ülkede 5 yıllık tahvil faizi yüzde 3,95 seviyesinde bulunuyor.

GETİRİ EĞRİSİNİN TERSİNE DÖNMESİ NE DEMEK?

Son dönem tahvil faizlerindeki hareketliliğe 10 ve 2 yıllık gibi uzun vadeli tahvil faizlerindeki dizinin liderliği sırasında, yayının akışının yönü dikkati çekiyor.

Borçlanma araçlarının faiz oranları ile vadeleri arasındaki ilişkiyi gösteren grafiğe “getiri kıvrım” deniliyor.

Artan nefes kesici, uzun soluklu göçmen kağıtlarının faizinin kısa vadeli olanların faizinden yüksek olduğunu gösterirken, bu durumdaki uzun soluklu geçişte dizi beklentisi içinde olunduğunu ortaya koyuyor.

Azalan kıvrımlı dönüş gerginliği, kısa ömürlü kağıt faizlerinin uzun vadeli olanların faizinden yüksek yere işaret ederken, uzun ömrünün sonuna kadar düşme beklentisi içinde olunduğunu gösteriyor.

Getiri kıvrımının uzaması ise gidişin borç ödeme konusunda daha yüksek kısa vadeli oranlar beklemene işaret ederken, Fed’in ekonomik büyümesini önemli ölçüde etkilemeden genişlemeyi kontrol etme konusunda endişelerin de yüksek olduğunu gösteriyor.

Araştırmalara göre, ABD’nin getirdiği hareket 1955’ten bu yana her resesyondan önceki sezona döndü ve bunu 6 ila 24 ay sonra bir resesyon izledi.

Araştırmalarda, 2 yıllık tahvil faizi ile 10 yıllık tahvil faizi arasındaki farkın 1900’den bu yana 28 kez elde edildiği de tespit edildi. 22’sinde bir resesyon görüldü.

Faiz dizilerini canlandırmaya karşı bir silah olabileceği gibi, konut kredisinden dayanıklı ev eşyası kredisine kadar her şey için harcamaları yükselterek ekonomik büyümeyi yavaşlatabiliyor.

Öte yandan, Fed bu yıl faiz oranlarını 375 baz puan yükseltirken, para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in aralık merkezi yüzde 75 sınır 50 baz puan, yüzde 25 sınırlar 75 baz puan faiz artıracağı öngörülüyor.
Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *