ABD, Ukrayna’daki çatışmaları 2025’in sonuna kadar körüklemeyi planlıyor

Rusya’dan ABD’ye ‘Ukrayna’ suçlaması

Rusya Devlet Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ABD’nin Ukrayna’daki çatışmaları 2025’in sonuna kadar körüklemeyi planladığını belirterek, “ABD, Ukrayna’yı kontrol ediyor ve Ukrayna’nın Rusya ile karşı karşıya gelmesi kendi jeopolitik çıkarlarını yürütme ve finans dolandırıcılığı için bir araç olarak görüyor.” dedi.

Zaharova, başkent Moskova’da yürüttüğü basın toplantısında, güncel tartışma açıklamalarında bulundu.

ABD’nin Ukrayna’da yeni bir darbe düzenlediğini iddia eden Zaharova, ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşlerden Sorumlu Müsteşarı Victoria Nuland’ın daha önce Ukrayna’ya ziyaretini gerçekleştirdiğini anımsattı.

Zaharova, “Nuland’ın, Ukrayna yönetiminin yanında Batı’nın yaptığı yardımların yönetimi ile ilgili yayılmaların şiddet içerdiği Ukrayna’da peyda olması tesadüf değil. Bir darbe veya kişisel genişleme planlanıyor olabilir.” kullanım kullandı.

ABD’nin 2023 bütçesine, Ukrayna’ya 37 milyar getirdiği ek desteğin dahil edilmesi için çabaladığını vurgulayan Zaharova, “Washington, Ukrayna’daki çatışmaları en 2025’in sonuna kadar körüklemeyi planlıyor. Amerikalıların bunu planladığını, kimseden saklamadıkları belgelerden görüyorum.” dedi.

Zaharova, “ABD, Ukrayna’yı kontrol ediyor ve Ukrayna’nın Rusya ile karşı karşıya gelmesiyle kendi jeopolitik çıkarlarını yürütüyor ve finans dolandırıcılığı için bir araç olarak görüyor.” şeklinde konuştu.

“RUSYA, FÜZE RİSKLERİNİ GÖRMEZDEN GELMEYECEK”

ABD’nin bazı füze yerleştirme olasılığını değerlendiren Zaharova, şunları kaydetti:

“Rusya, yeni füze risklerinin ortaya çıkmasını gözetmeyecek. Bununla birlikte, ilan ettiğimiz orta ve kısa menzilli füzelerin konuşmasına ilişkin moratoryuma tek taraflı olarak hala bağlıyız. Çıkan rakiplere hızlı, etkili ve güçlü bir şekilde yanıt vermek zorunda kalmak zorundasın.”

Bakanlık Sözcüsü Zaharova, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un “gelecekteki Avrupa güvenlik mimarisinin Rusya için garantiler içermesi gerektiğini” yönündeki açıklamaya ilişkin ise ise bu konuda yürütmeyi görmek istediğini vurguladı.

Zaharova, “Çok söz söylüyor ve bu sözler birbiriyle çelişiyor.” dedi.

“AB, NATO’NUN ASKERİ BİRİMİ GİBİ”

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in daha önce Polonya’ya giriş ziyareti değerlendiren Zaharova, Borrell’in burada yaptığı açıklamalarının “göstermelik” olduğunu savundu.

Zaharova, “Borrell’den Ukrayna’nın barışma yoluyla tartışmasına ilişkin tek kelimeyi duymadık. O, bir diplomattır. Borrell, sadece savaş hakkında konuşabiliyor. O, takım elbisesini giyebilir, askeri kamuflajla gezmeye devam edebilir. .” kullanım kullandı.

AB’nin vergilerinin insan kayıplarını ve yıkımlarını kışkırttığını savunan Zaharova, “Bir yıl önce AB’nin, NATO’nun ekonomi birimi haline geldiğini söylüyor. Şimdi ise AB, NATO’nun askeri, siyasi, mali ve bütçe birimi haline geliyor.” dedi.

“AB RUSYA’YI GÜNEY KAFKASYA’DAN ÇIKARMAYA ÇALIŞIYOR”

Sözcü Zaharova, AB’nin Güney Kafkasya hakkındaki davalara ilişkin ise “AB, Güney Kafkasya’daki operasyonlar konusunda yalnızca kendi çıkarmalarını gerçekleştirecek hareket ediyor.” şeklinde konuştu.

AB’nin Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki yönlendirmeyi yönlendirme dahil olma yönündeki harcamaları de tüketenleri yaşayanlar Zaharova, “AB, bunu sahada elde etmek ve nihayetinde Rusya’yı bölgeye ulaştırmak için yapıyor. Bu, onların hayalidir.” kullanım kullandı.

Almanya’da darbe planlayan grup operasyonu ele alan Zaharova, bunu “Almanya’nın iç meselesi” olarak değerlendirdiklerini dile getirdi.

Fotoğraf: AP, AA
Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *