3 yaşındaki Aras doğum gününde hayatını kaybetti

Aras Sönmez, 10 Ocak’ta boğaz ve soğuk algınlığı şüphesiyle ailesi tarafından özel bir bilgisayara götürüldü. Soğuk algınlığı sokulup, ilaç tedavisik eve götürüldü Aras Sönmez, gece tekrar rahatsızlanınca, Etlik Şehir Hastanesi’ne götürüldü.

Yoğun bakıma alınan Aras Sönmez, 11 Ocak günü öğle saatlerinde doktorların tüm müdahalesine rağmen kurtarılamadı.

‘SOĞUK ALGINLIĞI DEDİLER’

Aras’ın babası Oğuz Buğrahan Sönmez, daha önce soğuk şüphesi ile doktora başvurduklarını belirterek, “Doktorumuz, hafif boğazının kızarık olduğunu, normal soğukluğundan gitmişti. kabakulaktan şüphelendik.çünkü daha belirli bir rahatsızlık yoktu.sonra saat 05.00 gibi uyandığında burnunun morardığını gördüğümüzde apar topar menenjit şüphesi ile Etlik Şehir Hastanesi’ne gittik” dedi.

‘STREP A BAKTERİSİ OLDUĞUNU SÖYLEDİLER’

Etlik Şehir Hastanesi’nde doktorların da önce menenjitten şüphelenildikten sonra ‘bakteri olabilir’ dediklerini anlatan Sönmez, şöyle konuştu:

  • “Damar yolundan atriyum tedavisine bakma; ama ne ile mücadele sonunda veremiyorlardı. dedi.
  • Biz de gerekli imzaları verdik. Operasyon bitti, ondan sonra trombosit istediler bizden kanı temizlemek için, onu buldu. Ondan sonra da gece 12.00 gibi artık oğlumuzun vefat haberini çıkardı. Sonra tanıyıp konuşmuyorlar bize. Önce ölüm raporunda ‘belirlenemeyen bir hızın hızla artmasından dolayı doğal ölüm’ dediler. Ertesi gün tanımladığımızda Strep A bakterisi olduğunu söyledi.”

Oğuz Buğrahan Sönmez, Aras’ın 9 aylık kız kardeşinin olduğunu ve doktorların ondan da şüphelendiğini belirterek, “Ona ‘koruyucu aşı kullanma’ dediler. Damar yolundan bir temizlik verdiler. Sonra bir saat de hastanede beklettiler. Bulaşıcı oldu mu olmadı mı kontrol ettiler. Çünkü aynı odada uyuyorlardı. Onun sonrasında da bir şey çıkmadı” dedi.

‘COVID-19 ÖNLEMLERİ SALGINI ÖNLEDİ’

Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Tutku Taşkınoğlu, Strep A’nın halk arasında beta enfeksiyon olarak bilinen bakteri türü olduğunu söyledi.

Taşkınoğlu, Strep Enfeksiyonun yeni bir enfeksiyon olmadığını, yıllarca mücadele edilen bir bakteri türü olduğunu belirterek, “Aslında 2014 döneminden beri bu sonucun sonuçlarının bir sonucu olarak hüküm sürdük. Özellikle İngiltere’de 2018’de ‘kızıl salgını’ sona erdi. engelledi.Ne yazık ki, pandemi önlemlerini ortadan kaldırınca bakterilerini kendine bir alan buldu ve şu an ciddi bir düşünceler içinde, Strep A virüsünü görüyor.Diğer üst solunum virüslerinden farklı bir bakteri.Virüs değil, bir bakteri ile mücadele ediyoruz. bir silahımız var. Tanısı konursa, antibiyotik ile rahatlıkla geliştirebildiğimiz bir bakteri ile karşı karşıyayız” diye konuştu.

‘ÖLÜMLER GÖRÜLEBİLİR’

Taşkınoğlu, Strep A’nın kendine sağladığı fırsatlardan dolayı vicdan azabına neden yollarına dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, şöyle konuştu:

  • “Bakteri kendine daha da fırsat bulursa bu ilerleme ilerletip, daha ciddi koruyuculara neden olabiliyor. Alt solunum yolunu, çevresini barındıramıyor hatta daha da ilerleyip ‘et yiyen bakteri’ diye tabir edilen görüntüye sebep oluyor. ‘ neden oluyor.Bu komplikasyonların sonucu da ölümle seyredebilen ciddi olarak kabul ediliyor.
  • Aslında bu muhafaza 100 binde 1 ancak görülür, çok sık görülen bulaşıcı değil; Ancak vakaların olması tabii ki devam ediyor riski de artıyor. O yüzden de daha sık ölümler görülebilir. İngiltere’de 2014 yılının ciddi bir şekilde geçmesi bekleniyordu. 2020’de bu düşünceler biraz ötelendi; şimdi onu yaşıyorlar. Sadece İngiltere’de değil başka ülkelerden de örneğin Kanada’dan ölüm haberlerini alıyoruz.”

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *