12 yıl sonra izin verildi, İncirlik’teki ABD’liler üs kaldırma çıktı

DUVAR- Adana’daki İncirlik Hava Üssü’nde görevliler üsten dışa 21 Ocak’ta izin verilir. Haberi alan esnaf, iş yerlerinin kepenklerini açmaya başladı. İlk olarak iş yerlerinde yapan esnaf iş başı yaptı. Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin de çevre düzenlemesi ve yollarda asfalt çalışmasını yaptığı görüldü.

DHA’nın haberine göre, Bölgenin 38 yıllık esnafı Muzaffer Güven, üsse giriş-çıkışlar kapatılmadan önce dericilik üzerine çalıştığını belirterek, şu an iş yeri giyim mağazasına dönüştürdüğünü söyledi. Güven, “Eskiden işler çok güçlü, insanlar burada çok güzel döviz kazanıyordu ancak kapanınca her taraf harabe oldu. Kapı açıldı ancak giriş ve çıkışlar beklentimiz gibi değil. Esnaf da ciddi bir hazırlık yükümlülüğü çünkü gelecekte tekrar kapanıp kapanmayacağı belli değil” dedi.

Konfeksiyoncu Mehmet Yılmaz ise “Şu anda küçük bir canlanma var. çok daha güzel günler görürüz” diye konuştu.

Adana’nın Sarıçam ilçesine bağlı İncirlik Mahallesi, Körfez Savaşı ve ABD’nin Irak işgali döneminde 20 bin aşkın askerin yarattığı ekonomiyle altın çağını yaşadı. 2002’de asker özendirilmesiyle birlikte ekonomi biraz yavaşlasa da 2011’de IŞİD Tehlikesi nedeniyle askerlerin hayvanlardan etkilenmen yasaklanmasıyla tam anlamıyla hareketlilik oğlu bulundu. ABD’li askerlerin yoğun ilgi gösterdiği yeme-içme, eğlence, tekstil, kuyumculuk, hediyelik eşya, halıcılık, spor, dövmecilik gibi pek çok işletme faaliyetini gösteren esnaf, iş yerlerini silmek zorunda kaldı. Aradan geçen yıllarda iş yerleri bakımsız kaldı.

Öte yandan üst üste bin 200 ABD’li kişiselin bulunduğu öğrenildi. (HABER MERKEZİ)

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *